1,2-BİS(2-piridil)etilen ve trans 1,2- BİS(4-piridil etilen moleküllerinin serbest halde ve kompleks yapıdaki titreşim frekanslarının hesaplanması
The calculation of the vibrational spectra of 1,2-BIS(2-pyridyl)ethylene and trans 1,2-BIS(4-pyridyl)ethylene and the metal complexes of them
- Tez No: 201054
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY YURDAKUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalısmada, Gaussian 98 ve Gaussview paket programlarının HF ve DFT / B3LYP, BLYP, B3PW91 fonksiyonellerinin 6-311G* temel seti ile Trans 1,2 bis(4-piridil)etilen (bpe1) ve 1,2 bis(2-piridil)etilen (bpe2) moleküllerinin geometrik optimizasyonu yapılarak yapısal parametreleri(bag uzunlukları, bag açıları) ve infrared ve Raman titresim frekans degerleri hesaplanmıstır. Teorik titresim frekans degerleri, moleküllerin KBr peleti içinde alınan deneysel infrared titresim frekans degerleri ile karsılastırılmıstır. Bunun için öncelikle bu iki molekülün ayrı ayrı üç boyuttaki yaklasık geometrisi Gaussview programında çizilmistir. Bu çizimler, Gaussian 98 paket programında giris verileri olarak kullanılmıstır. Elde edilen degerler, deneysel degerlerle karsılastırılmıstır. DFT/ B3LYP ve B3PW91 fonksiyonları ile hesaplanan titresim frekans degerlerinin ve geometrik parametrelerin deneysel degerlerle çok uyumlu oldugu görülmüstür. Bu çalısmanın deneysel kısmında ise, trans 1,2 bis(4-piridil)etilen (bpe1) ile Mn (bpe1)Cl2 , Mn (bpe1)Br2 , Mn (bpe1)I2 , Fe (bpe1)Cl2 , Fe(bpe1)Br2 , Fe(bpe1)I2 , Co(bpe1)Cl2 , Co(bpe1)Br2 , Co(bpe1)I2 , Ni(bpe1)Cl2 , Ni(bpe1)Br2 , Ni(bpe1)I2 ,Cu(bpe1)Cl2, Cu(bpe1)Br2, Cu(bpe1)I2, Zn(bpe1)Cl2, Zn(bpe1)Br2, Zn(bpe1)I2, Cd(bpe1)Cl2, Cd(bpe1)Br2, Cd(bpe1)I2, Hg(bpe1)Cl2, Hg(bpe1)Br2, Hg(bpe1)I2 olmak üzere 24 ve 1,2 bis(2-piridil)etilen (bpe2) ile Co (bpe2)Cl2 , Cu (bpe2)Cl2, Cu(bpe2)Br2, Cu(bpe2)I2, Zn (bpe2)Cl2, Zn (bpe2)Br2, Zn (bpe2)I2, Cd(bpe2)Cl2, Cd(bpe2)Br2, Cd(bpe2)I2, Hg(bpe2)Cl2, Hg(bpe2)Br2, Hg(bpe2)I2, olmak üzere 13 tane metal halojenli bilesik ilk kez elde edilmis ve titresimsel spektrumları incelenmistir. Deneyler Gazi Üniversitesi Fizik Bölümünün Arastırma Laboratuarlarında yapılmıs, IR spektrumları Kimya Bölümü'nde bulunan 4000-400 cm-1 aralıgındaki Mattson 1000 F-TIR spektrometresi ile çekilmistir. Frekanslar polystyrene bantlarla düzeltilmistir. Ayrıca bîlesiklerin C, H, N analiz sonuçları verildi. Elde edilen bilesiklerin titresim frekans degerleriyle serbest ligand moleküllerinin titresim frekans degerleri karsılastırıldı. Bilesiklerin titresim frekans degerlerinde serbest ligand degerlerine göre kaymalar oldugu belirlendi. Bu kaymaların metale baglı olarak degistigi ve ligandın iç titresimleri ile M-N bagı titresimleri arasındaki mekanik çiftlenimden kaynaklandıgı anlasıldı. Bilesiklerin spektrumları incelenerek, yapılarının tetrahedral oldugu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the geometric parameters and the vibrational frequencies of Trans 1,2 bis(4-pyridyl)ethylene (bpe1) and 1,2 bis(2- pyridyl)ethylene (bpe2) molecules are calculated by means of HF ve DFT / B3LYP, BLYP, B3PW91 functionals and 6-311G* basis set of Gaussian 98 and Gaussview programs. Calculated vibrational frequencies are compared with the vibrational frequencies of free ligands. Calculated frequencies by DFT/ B3LYP and B3PW91 very close to the experimental vibrational frequencies of free ligands. The 24 metal complexes of trans 1,2 bis(4-pyridyl)ethylene (bpe1) which are Mn (bpe1)Cl2 , Mn (bpe1)Br2 , Mn (bpe1)I2 , Fe (bpe1)Cl2 , Fe(bpe1)Br2 , Fe(bpe1)I2 , Co(bpe1)Cl2 , Co(bpe1)Br2 , Co(bpe1)I2 , Ni(bpe1)Cl2 , Ni(bpe1)Br2 , Ni(bpe1)I2 ,Cu(bpe1)Cl2, Cu(bpe1)Br2, Cu(bpe1)I2, Zn(bpe1)Cl2, Zn(bpe1)Br2, Zn(bpe1)I2, Cd(bpe1)Cl2, Cd(bpe1)Br2, Cd(bpe1)I2, Hg(bpe1)Cl2, Hg(bpe1)Br2, Hg(bpe1)I2 and 13 metal complexes of 1,2 bis(2-pyridiyl)ethylene (bpe2) with are Co (bpe2)Cl2 , Cu (bpe2)Cl2, Cu(bpe2)Br2, Cu(bpe2)I2, Zn (bpe2)Cl2, Zn (bpe2)Br2, Zn (bpe2)I2, Cd(bpe2)Cl2, Cd(bpe2)Br2, Cd(bpe2)I2, Hg(bpe2)Cl2, Hg(bpe2)Br2, Hg(bpe2)I2, obtained for the first time in this study. All experiments are made in laboratories of Physics department of Gazi University, the infrared spectra of the ligands are recorded in Chemistry Department of Gazi University in 4000-400 cm-1 region.. The results of the C, H, N analyses of the complexes are given in this study. The vibrational IR spectra of the complexes and the free ligands are compared. There are some shifts in the IR spectra of metal complexes due to the complex formation. These shifts are metal dependent and explained by the coupling of the internal modes of ligand molecules with the M-N vibration. The structure of the complexes of these two ligands are in tetrahedral structure.