Fcc Blume-Emery-Griffiths modelin faz uzayı üzerinde dipol-kuadrupol etkileşimin etkisi
The effect of the dipolar-quadrupolar interaction on the phase space of the Fcc Blume-Emery-Griffiths model
  1. Tez No: 201057
  2. Yazar: AYCAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, İstatistik, Physics and Physics Engineering, Statistics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, yüz merkezli kübik (Fcc) Blume-Emery-Griffiths modelin faz uzayı üzerinde dipol-kuadrupol etkileşimin etkisi Creutz cellular automaton algoritmasını temel alan ısıtma algoritması ile incelendi. Hesaplamalar kenar uzunluğu L=4, 6, 8, 9 ve 12 olan yüz merkezli kübik örgülerde periyodik sınır şartlarında gerçekleştirildi. İncelemeler sonucunda modelin ferromanyetik bölgede; ardışık, tekrarlayan, çift tekrarlayan ve çoklu faz geçişleri sergilediği ve üçlü kritik nokta, ikili kritik nokta ve kritik son nokta gibi çoklu özel noktalara sahip olduğu görüldü. Karışık dört kutuplu bölgede; A3B, AB ve AB3 yapısına sahip bölgeler tespit edildi. Yapılan incelemeler dipol-kuadrupol etkileşimin; faz geçişleri, kritik sıcaklıklar ve evrensel davranış üzerinde etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the dipolar - kuadrupolar interaction on the phase space of the fcc Blume - Emery - Griffiths model is investigated using heating algorithm which is improved from Creutz cellular automaton. The simulations are made on a face ? centered cubic lattice with linear dimensions L=4, 6, 8, 9 and 12 using periodic boundary conditions. The results of the investigations show that the model exhibits; reentrant, double reentrant and multi phase transitions and multicritical points as tricritical, bicritical and critical end point in the ferromagnetic region. A3B, AB and AB3 phases are determined in the staggered quadrupolar region. The investigations show that the dipolar - kuadrupolar interaction is effective on the phase transitions, the critical temperatures and the universal behavior.