Peyniraltı suyundan sürekli sistemde biyogaz üretimi için en uygun koşulların belirlenmesi
Determination of optimum conditions for biogas production from cheesewhey using continuous systems
  1. Tez No: 201073
  2. Yazar: NURGÜL YİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. FERDA MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) Peynir Üretim Tesislerinden alınan ve başlangıçta 70 000 mg KOİ/L değerinde organik yüke sahip olan peyniraltı suyunun yukarı akışlı çamur yataklı anaerobik (YAÇYA) reaktörlerde arıtılabilirliği ve biyogaz üretimi için uygun koşullar araştırılmıştır. Peyniraltı sularında 1/20, 1/10, 1/5, 1/4, 1/3 ve 1/2 oranında seyreltmeler yapılarak besleme olarak kullanılmış ve bu parametrelerin biyogaz üretimi üzerine olan etkileri incelenmiştir. 3,4 litre hacminde paralel bağlı iki YAÇYA reaktör (R1 ve R2) kullanılmış ve başlangıçtaki aşılama işlemi Ankara Merkezi Atık Su Arıtma Tesisi (ASKİ) anaerobik aktif çamur arıtma reaktörlerinden sağlanan özümleyiciler ile yapılmıştır. Deneyler süresince reaktörlerdeki 35ºC sıcaklık reaktör ceketindeki su döngüsüyle sağlanmıştır. Peyniraltı suyu (PAS) reaktörlere peristaltik pompalarla 0,56mL/dk hızında beslenmiştir. Her iki reaktör de uygulanan organik yükleme hızlarında 4 günlük hidrolik alıkoyulma süresinde çalıştırılmıştır. R1'de belli bir süre, değişen hızlarda geri döngü kullanılmıştır. Başlangıçta R1'de 1,8 cm, R2'de 1,6 cm çamur bulunan reaktörlere 1/10 seyreltme oranında verilen PAS ile granül oluşumu ve KOİ (kimyasal oksijen ihtiyacı) değişimleri gözlenmiş, 50 gün sonunda R1'de granül yüksekliği 6,5 cm %KOİ giderimi 38,51; R2'de granül yüksekliği 8,0 cm ve %KOİ giderimi 38,22 olarak bulunmuştur. Değişik KOİ derişimlerinde verilen beslemeler içinden en yüksek biyogaz ve dönüşüm verimi PAS'ın 1/2 oranında seyreltilmesi ile elde edilmiştir. Sonuçta R1 reaktöründe gaz üretim hızı 0,68 cm3/dk , metan yüzdesi %49,79 ve yatak yüksekliği 20,50 cm, R2 reaktöründe gaz üretim hızı 0,29 cm3/dk, metan yüzdesi %27,93 ve yatak yüksekliği 18,00 cm olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, anaerobic treatability of cheese whey in upflow anaerobic slugde blanket (UASB) reactors and the optimum conditions for biogas production were investigated. Cheese whey taken from the AOÇ cheese producing industries has 70 000mgCOD/L organic load initially. Cheese whey was diluted by the ratios of 1/20, 1/10, 1/5, 1/4, 1/3 and 1/2, respectively. These mixtures were used as the feed solution in the UASB experiments and influence of these parameters was investigated for biogas production. Two parallel UASB reactors of 3,4 liters volume (R1 and R2) were used Reactors were inoculated with the anaerobic activated sludge taken from ASKİ wastewater treatment industry. Throughout the period of the experiments, the reactors were operated at 35ºC by the water recirculation through jackets around the reactors. Cheese whey was fed to the UASB reactors at a rate of 0,56 mL/min with using peristaltic pumps. Both reactors were operated at a hydraulic retention time of 4 days at applied organic loading rates. Recycle with different flow rates was used in R1 for some time. The initial sludge height was 1,8 cm for R1 and 1,6 cm for R2. Granule formation and COD (chemical oxygen demand) reduction with using 1/10 dilution of cheese whey were observed. After 50 day, the height of granular sludge bed was observed 6,5 cm for R1 and 8,0 cm for R2 with COD removal efficiencies of 38,51% and 38,22% for R1 and R2, respectively. Maximum biogas production and COD removal efficiency was obtained with 1/2 dilution of cheese whey used at different COD concentrations. Conseqently, gas production rate was obtained 0,68 cm3/min and 0,29 cm3/min with methane content of 49,79% and 27,93% and granular sludge bed of 20,50 cm and 18,00 cm for R1 and R2, respectively.