Navier-Stokes denklemlerinin zayıf çözümlerinin varlığı ve teklifi üzerine
On the existence and uniqueness of the weak solution of the Navier-Stokes equations
- Tez No: 201074
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERYEM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünü oluşturan giriş kısmında türbülanslı akışların önemi ve bu akışların doğada ve çeşitli bilim dallarında karşılaşıldığı olaylar hakkında kısa bilgi verilecektir. İkinci bölümde kullanılan notasyonlar ve temel kavramlar tanıtılacaktır. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde şu ana kadar Navier- Stokes denklemleri ile ilgili olarak literatürde bilinen bazı sonuçlar çalışılmıştır. Üçüncü bölümde lineerleştirilmiş Navier-Stokes denklemlerinin yani Stokes denklemlerinin, dördüncü bölümde ise Navier- Stokes denklemlerinin zayıf çözümlerinin varlık ve tekliği üzerine sonuçlar verilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the introduction part of the first section, information about the importance of the turbulent flows and the events that those flows encountered in nature will be given. In the second part, notations and basic terms will be introduced. In the third and fourth parts, some results in literature about Navier-Stokes equations known so far are studied. In the third part, results on lineerized Navier-Stokes equations, namely stokes equations; and in the fourth part, results on the existence and uniqueness of the weak solutions of the Navier-Stokes equations will be given.