Böğürtlen (Rubus sp.) meyvesinin karbondioksit ile süper kritik ekstraksiyonundan doğal boyar madde eldesi ve uygulanabilirliği
Obtaining of natural dyestuff and applicability in supercritical extraction of blackberry (Rubus sp.) fruits with carbon dioxide
- Tez No: 201075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE MURATHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, böğürtlen meyvesinden süper kritik şartlarda karbon dioksit kullanılarak ekstraksiyon işlemi gerçekleştirilmiştir. Ekstraksiyon verimi üzerinde sıcaklık, süre ve karbondioksit akış hızı sabit tutulurken basıncın etkisi araştırılmıştır. Sıcaklığın sabit tutulmasının sebebi antioksidan etkinin yitirilmemesidir. Soksile ekstraksiyonu sonucu elde edilen verim süperkritik şartlarda elde edilen verimle karşılaştırılmış ve daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen özütlerin maksimum absorplama dalga boyu görünür bölge spektrofotometresi ile yapılmıştır. Özütlerin uygulama safhasında ise tekstil boyamaları pamuklu ve polyester liflerde denenmiştir. Ayrıca gıdalarda kullanım amacı için fırın stabilite testi sonrası peroksit tayini ve diferansiyel taramalı kalorimetre testi yapılmıştır. Testler sonucunda özütlerin yüksek boyama renk hasliğina sahip olduğu, peroksit sayısı değerinin 15,5 meg/kg ekstrat olduğu ve DSC analizlerinde oksidatif indüksiyon sıcaklığının düzenlenmemiş halde 134,2 ?C iken, doğal antioksidan olan ?-tokoferol ile 146,2 ?C değerine yükseldiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated supercritic carbondioxide extraction of blackberry fruits. In this system, temperature,time and carbondioxide flow rate were constant for obtaining of extraction yield but extraction pressure was variable. The reason of constant temperature was for not loosing of antioxidant effect of extracts. Soxhlet extraction yield was compared with supercritic carbondioxide extraction yield and it has been concluded that this value was less than the other one. Maximum absorption wavelength of extracts was done with a visible spectrophotometry instrument. Applicability of extracts were investigated in the dyeing of cotton and poliester fibres. Also, for food industry it was done peroxide analysis after oven stability test and differential scanning calorimetry tests . In the results of the tests, it has been concluded that obtaining extracts have high dyeing color fastness and peroxide value of extracts was found 15,5 meg/kg extract and in DSC analysis results oxidative induction temperature was found 134,2 ?C in unmodified supercritic extracts but was found 146,2 ?C in modified supercritic extracts with alpha-tocopherol.