Avrupa Birliği ve ülkemiz mevzuatlarında biyogüvenlik
European Union and Turkish regulations on biosafety
  1. Tez No: 201076
  2. Yazar: SERKAN SOYKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Modern Biyoteknoloji; ulaştığı seviye, kapsadığı alanın genişliği ve kullandığı materyalin insan dâhil tüm canlı organizmalar olması nedeniyle 21 inci yüzyılın teknolojisi olarak kabul edilmektedir. Söz konusu teknoloji, gerek yapısı gerekse kullanılan materyal itibarıyla bir takım riskleri de beraberinde getirmektedir. Bu risklerden dolayı ?Biyogüvenlik? modern biyoteknoloji ile birlikte gelişen bir bilim dalı olma yolundadır. Biyogüvenlik kapsamında gerek ulusal ve gerekse uluslar arası tedbirler almak amacıyla mevzuat çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmanın amacı; modern biyoteknoloji kullanılarak üretilen Genetiği Değiştirilmiş Organizma(GDO)'larla ve GDO'lu ürünlerle ilgili olarak halen uygulamada olan veya üzerinde çalışılan Avrupa Birliği ve Ülkemiz Biyogüvenlik mevzuatlarının incelenmesidir. Çalışmada Avrupa Birliği ve Ülkemizdeki Biyogüvenlik mevzuatları konusunda yayınlanmış olan yurt içi ve yurt dışı bilimsel yayınlardan yararlanılmıştır. Sonuç olarak; yeni yüzyılda dünya nüfusunun beslenebilmesi için, kıt kaynaklar kullanılarak yeterli tarımsal üretim yapmada yegâne çözüm; ?Tarımsal Biyoteknoloji? veya ?Modern Biyoteknoloji? olarak görülmektedir. Bu v teknoloji ve ürünlerine ilişkin tüm çalışmaların Dünya'daki gelişim ve uygulamalara paralel şekilde, ilgili Kurumlar, Üniversiteler, Özel Sektör, Sivil Toplum Örgütleri ve halkın katılımı ile işbirliği içerisinde yürütülmesi gerekmektedir. Bu bağlamda, insanımızın ortaya çıkabilecek risklerden korunması, çevre ve gelecek nesiller için oluşabilecek risklerin en aza indirilmesi ve yeni teknolojilerin azami faydayla güvenli bir şekilde kullanımının sağlanması, Ülkemiz Biyogüvenlik sisteminin oluşturulması ile mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Modern Biotechnology; accepted as the technology of 21 st century for the level it reached, the wide area it enclosed and the material it used is all living organisms including human. This technology accompany some risks due to its structure and the material used. Because of these risks, ?Biosafety? is on the way to become a discipline, developing with modern biotechnology. In order to take national and international measures within the context of bio-safety, legislation studies are being made. The purpose of this study is to examine European Union?s and Turkey?s Biotechnology legislations under application or studied on Genetically Modified Organisms (GMO?s) which are produced under modern biotechnology and GMO products. In the study, national and international scientific work on European Union?s and Turkey?s Biotechnology legislations was used. As a result, the solution to make enough agricultural production by using limited sources in the new century in order to feed the people seen as ?Agricultural Biotechnology? and ?Modern Biotechnology?. All studies related to this technology and these products, should be managed parallel to the developments and applications in the world, with the participation and vii cooperation of related Institutions, Universities, Private Sector, Non- Governmental Organizations (NGO) and public. In this context, the protection of our people from foreseen risks, minimization of the risks for environment and posterity and the utilization of new technology safely with the maximum benefit will be possible by the constitution of Biosafety system of Turkey.