Urfa teleilat kazısından ele geçen demir ve neolitik çağlara ait arkeolojik çanak-çömlek buluntularının XRF tekniği ile incelenmesi
XRF technique based evaluation of the archaelogical pots and pans findings belonging iron and neolithic epochs acquired from the excavation of Urfa teleilat
- Tez No: 201079
- Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalısmada , iki farklı kazı bölgesinden ele geçen ; Demir ve Neolitik Çag'a tarihlenmis 23 adet seramik parçası ile Kalkolitik ve Tunç Çagına tarihlenmis 25 seramik parçası , X-ısını floresans spektrometresi ile kalitatif ve kantitatif analiz yapılarak incelenmistir. Bu örneklerden Demir ve Neolitik Çag Seramikleri, Sanlıurfa ili, Birecik ilçesinin güneyinde ve Kargamıs Barajı etki alanı içinde kalan Mezra-Teleilat kazısından ele geçirilmistir. Digerleri de aynı bölgede Mezra Höyük kazısından ele geçirilmistir. Seramikler, incelenmek üzere Gazi Üniversitesi Arkeolojik Çevre Degerleri Arastırma Merkezi (ARÇED) `den alınmıstır. Elde edilen kantitatif verileri kümelendirmek amacıyla SPSS istatistik programı kullanılarak Faktör Analizi ile HCA (Hiyerarsik Kümeleme Analizi) adında özel istatistik teknikler uygulanmıstır. Bu teknikler, kazı bölgelerine tek tek ve tüm numunelere toplu halde uygulanmıstır. Mezra Höyük örnekleri kontrol grubu olarak kullanılmıstır. Sonuçta T-2.11, T.1.19, T-1.23 ve T-2B2 kodlu numunelerin gruptan ayrıldıgı görülmüstür. Ayrıca 9 adet seramik parçasına XRD (X-ısını toz kırınım) teknigi kullanılarak minerolojik analizleri yapılmıstır. Mineral kompozisyonlarında kuvars, allofan minerali ve genel olarak amorf bir yapı gözlenmistir.Yapılan kil analizinde illit ve kaolinit killeri belirlenmistir. Sonuçların arkeolojik bulgularla uyum içinde oldugu görülmüstür.
Özet (Çeviri)
In this study, 23 ceramic pieces dated back to Iron and Neolithic ages and 25 ceramic pieces dated back to Chalcolitic and Bronze ages were analysed using X-ray fluorescence spectroscopy together with qualitative and quantitative analysis techniques. Iron and Neolithic age ceramic samples were obtained from Teleilat excavation which is included within the borders of Kargamıs Dam and southern Birecik, town of Sanlıurfa. Other samples were excavated from the same area but from Mezra Höyük excavation. These ceramic samples were provided by the Gazi University Archaeological and Environmental Values Research Centre. Quantitative data was grouped and analysed using SPSS statistical programme and special statistical analytical techniques including factor and hierarchical grouping analysis to analyse both individual and group data obtained from ceramic samples excavated from different sites. Samples from Mezra Höyük excavation were used as control samples in this study. Results showed that, samples coded T-2.11, T.1.19, T-1.23 and T-2B2 were separated from the group. Furthermore, using XRD technique, 9 ceramic samples compositional analysis was performed and found to contain amorphous structures of quartz and allophone. The results of clay analysis confirmed presence of illite and kaolinite structures within our samples. The results found to match the archaeological findings.