Toz enjeksiyon kalıplanmış aluminanın mekanik özellikleri
Mechanical properties of powder injection moulded alumina
- Tez No: 201078
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİ TUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalısmada, toz enjeksiyon kalıplama için agırlıkça %65 polietilen glikol, %30 polietilen ve %5 stearik asit içeren baglayıcı karısımı ile degisik oranlarda alumina içeren besleme stokları hazırlanarak reoloji denemeleri yapılmıstır. Reoloji denemeleri sonunda kullanılan alumina için kritik yükleme oranı bulunmustur. Hacimce %55 oranında alumina içeren besleme stogu olusturularak enjeksiyon kalıplama makinasında çekme ve egme numuneleri üretilmistir. Çekme ve egme numunelerinde baglayıcı giderme islemi yapılmıstır. Daha sonra çesitli ısıtma rejimlerinde sinterleme yapılmıs ve en iyi mekanik özellikler 1800ºC'ye kadar çıkılan ısıtma rejiminde elde edilmistir. Bu ısıtma rejiminde egme numunelerinde maksimum %79 teorik yogunluk, %13,74 büzülme oranı, 133 MPa egme mukavemeti degerleri elde edilmistir. Çekme numunelerinde ise aynı ısıtma rejiminde maksimum %85 teorik yogunluk, %14,17 büzülme oranı ve 64,17 MPa çekme mukavemeti elde edilmistir. Kırılan yüzeyler taramalı elektron mikroskobu ile incelendikten sonra uygun yüzeyler olusturularak mikro yapı incelemeleri yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study rheolojical investigation were done using a binder: 65 wt% polyethlene glykol, 30 wt% polyethlene, 5 wt% stearic acid in composition. Fused alumina powder and above binder mixtures were injection molded by using various volume percents of alumina. Through these experiments critical solid loading for alumina powder was determined. Tensile and bending samples are produced by powder injection moulding of feedstock with 55 vol% alumina. Debinding and sintering of these molded samples were carried out. After sintering, in bending samples maximum 79 % teorical density, 13.74 % shrinkage and 133 MPa bending strength were determined. In tensile samples maximum 85 % teorical density, 14.17 % shrinkage and 64.17 MPa tensile strength were determined. Broken fracture surfaces of the samples were examined under scanning electron microscope. The optimum processing conditions for injection molding of alumina was determined.