Dıchlorvos'un sıçan testisleri üzerine toksik etkisi ve vitamin C ve E'nin koruyucu rolü
Testicular toxicity of Dichlorvos and the protective role of vitamins C and E in rats
  1. Tez No: 201091
  2. Yazar: ENVER KEREM DİRİCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KALENDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Fizyopatoloji, Biochemistry, Biology, Physiopathology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Organofosfatlı bir insektisit olan dichlorvos ziraî mücadelede sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalısmada erkek ratlar 4 gruba ayrılmıstır. 1. grup kontrol grubu ratlar, 2. grup vitamin C (200 mg/kg gün)+vitamin E (200 mg/kg gün) muameleli ratlar, 3. grup dichlorvos (1,6 mg/kg gün) muameleli ratlar ve 4. grup vitamin C (200 mg/kg gün)+vitamin E (200 mg/kg gün)+ dichlorvos (1,6 mg/kg gün) muameleli ratlar. Maddeler ratlara oral gavaj yoluyla verilmistir. Muameleden 24 saat, 4 hafta ve 7 hafta sonra ratların vücut ve testis agırlıkları tartılmıs, testislerdeki sperm sayısı, epididimlerindeki sperm motilitesi ve morfolojisi, kandaki folikül stimüle edici hormon (FSH), lüteinlestirici hormon (LH) ve testosteron düzeyleri arastırılmıs, ısık ve elektron mikroskobuyla testis dokularındaki patolojik degisiklikler incelenmistir. Deney grubu ratlar, sperm sayısı bakımından kontrol grubu ile karsılastırıldıgında istatistiksel olarak herhangi bir fark gözlenmedi. Sperm motilitesi bakımından kontrol grubu ratlarla dichlorvos, vitamin C ve E+dichlorvos grubu ratlar karsılastırıldıgında 24 saat ve 4. hafta sonunda bir degisiklik gözlenmezken, 7. haftanın sonunda istatistiksel olarak bir azalma gözlendi. Anormal sperm morfolojisi bakımından kontrol grubu ratlarla dichlorvos, vitamin C ve E+dichlorvos grubu ratlar karsılastırıldıgında 4. ve 7. haftanın sonunda istatistiksel olarak bir artıs gözlendi. FSH, LH ve testosteron düzeyleri 4. ve 7. haftanın sonunda kontrol grubu ile karsılastırıldıgında istatistiksel olarak bir azalma tespit edildi. v Bununla beraber, testosteron düzeyleri bakımından vitamin C+vitamin E+dichlorvos muameleli grup, dichlorvos grubu ratlarla karsılastırıldıgında 4. ve 7. haftanın sonunda istatistiksel olarak bir artıs gözlendi. Isık ve elektron mikroskobu ile yapılan incelemelerde dichlorvos muameleli ratlarla, vitamin C+vitamin E+dichlorvos muameleli ratların seminifer tüpçüklerinde 4. ve 7. haftanın sonunda patolojik degisiklikler gözlendi. Sonuç olarak dichlorvos'un ratlarda sebep oldugu testiküler toksisiteyi vitamin C ve vitamin E'nin önlemedigi tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Dichlorvos is an organophosphate insecticide, which is widely used in pest control. In this study, male rats were divided into four groups. Control group, vitamin C+vitamin E-treatment (200 mg/kg bw per day) group, dichlorvos treatment group (1,6 mg/kg bw per day) and vitamin C+vitamin E (200 mg/kg bw per day)+dichlorvos treatment (1,6 mg/kg bw per day) group. All combinations were given to rats orally via gavage for 7 weeks. At the end of the 24 hrs, 4th and 7th weeks, body and testis weights of control and treated rats were measured. Testicular sperm count, epididymal sperm motility, morphology and serum follicle stimulating hormone (FSH), luteinizing hormone (LH), and testosterone levels were determined and pathological changes of the testicular tissues were evaluated by light and electron microscopy. Evaluation of sperm concentration after 24 hrs, 4th and 7th weeks did not show any statistically significant difference when control group was compared to dichlorvos and vitamin C and E+dichlorvos treated group. After 7 weeks of dichlorvos administration, a decrease of epididymal sperm motility occurred in male rats. Increase of abnormal sperm count occurred 4 and 7 weeks after dichlorvos treatment. In the present study, FSH, LH and testosterone levels were decreased statistically after 4 and 7 weeks of exposure when control group was compared to dichlorvos and vitamin C and E+dichlorvos group. Apart, when control group was compared to vitamin C and E treated group, FSH and LH levels vii were not altered. Vitamins E and C administration resulted in a statistically significant increase in plasma testosterone levels when vitamin C and E+dichlorvos group was compared to dichlorvos group. Light and electron microscopic investigations figured out pathological changes in dichlorvos and vitamin C and E+dichlorvos treated groups after 4 and 7 weeks of exposure. As a result, vitamins C and E were not able to recover the testicular toxicity of dichlorvos in rats.