Farklı oranlarda vanadyum katkısı yapılmış Bi-tabanlı yüksek sıcaklık süperiletkenlerinin üretimi, yapısal ve fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Production of Bi-based high temperature vanadium doped superconductors at various rations, investigation of their structural and physical properties
  1. Tez No: 201097
  2. Yazar: HALUK KORALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH GÜNEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada, Bi2-xVxSr2Ca2Cu3O10+? (x= 0,1, 0,3 ve 0,5) süperiletken malzemesi, cam seramik metodu kullanılarak üretildi. Elde edilen cam numuneler 840 oC'de ısıl işleme tabi tutuldu. Örneklerin termal analiz (DSC, TGA), taramalı elektron mikroskobu (SEM), x-ışını toz difraksiyonu (XRD), ve Hall etkisi ölçümleri 60-300 K aralığındaki farklı sıcaklıklarda ve farklı manyetik alanlarda (0,2, 0,6, 1,0 ve 1,4 T) karakterize edildi. X-ışını analizi ile yapıların iki ana fazı (BSCCO 2212 ve 2223) olduğu belirlendi ve elde edilen verilerden bu yapılara ait örgü parametreleri hesaplandı. Örneklerin kristalleşme kinetikleri DSC tekniği ile araştırıldı. Kinetik parametreleri, izotermal olmayan JMAK metodu kullanılarak farklı ısıtma hızlarında hesaplandı. Kissinger metodu kullanılarak ekzotermik pikler için aktivasyon enerji değerleri 357,202 ? 390,66 kJ/mol aralığında bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, glass-ceramic Bi2-xVxSr2Ca2Cu3O10+ ? (x= 0,1, 0,3 and 0,5) superconductors were prepared by using the melt-quenching method. The glass samples produced were treated by heat at 840 oC. These samples were characterized by thermal analysis (DSC-TGA), scanning electron microscopy (SEM), x-ray powder diffraction (XRD) techniques, and also by Hall effect measurements at different temperatures in the range 140-300 K under different applied magnetic fields, 0,2, 0,6, 1,0 and 1,4 T respectively. Two main phases (BSCCO 2212 and 2223) were observed in the x-ray data and the values of the lattice parameters were in quite agreement with the known values for 2212 and 2223 phases. Crystallization kinetics of the samples were investigated with the help of DSC technique. The kinetic parameters were also determined via non-isothermal JMAK method for different heating speed applied the samples. Besides, the activation energies for exothermic peaks were found as in the range of 357,202 - 390,66 kJ/mol, by using Kissinger method.