Eurydema blandum (Horvath, 1903), Aelia rostrata (Boheman, 1852) ve Eurydema ventrale (Kolenati, 1846) (Heteroptera:Pentatomidae)'nin embriyonik gelişim evreleri ve erginlerinin total protein ve esterazlarının elektroforetik analizi
Electroforetic analiysis of total proteins and esterases in adults and embryogenesis development stages of Eurydema blandum (Horvath, 1903), Aelia rostrata (Boheman, 1852) and Eurydema ventrale (Kolenati, 1846) (Heteroptera:Pentatomidae)
  1. Tez No: 201096
  2. Yazar: GÜLAY ÖZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAMİ CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Heteroptera takımına ait Pentatomidae familyasından Eurydema blandum, Aelia rostrata ve Eurydema ventrale'nin yumurta-ergin gelişimi boyunca 1-5 günlük yumurta ile 1-5. evre nimfleri ve erginlerinin tüm vücut homojenatlarında total protein ve esteraz enzimindeki gelişimsel değişiklikler, total proteinler sodyum dodesil sülfat poliakrilamid jel elektroforezi (SDSPAGE) ile estreaz enzimi Native ?PAGE ile incelenmiştir. SDS-PAGE jellerinde E. blandum'un yumurtalarında 13-17, nimflerinde 4-14 ve erginlerinde 5; A. rostarata'nın yumurtalarında 10-13, nimflerinde 5-10, erginlerinde 10; E. ventrale'nin yumurtalarında 12-14, nimflerinde 5-15, erginlerinde 5 protein fraksiyonu belirlenmiştir. Her üç türde de evrelere özgü olarak niteliksel ve niceliksel değişimler gözlenmiştir. Native-PAGE ile E. blandum'un yumurtalarında alfa naftil asetat substratı ile 1-3, nimflerinde 2-13 ve erginlerinde 8 esteraz aktivite bandı gözlenirken, A. rostrata'nın yumurtalarında alfa naftil asetat substratı ile 3-5, nimflerinde 4-11 ve erginlerinde 13 esteraz aktivite bandı ve E. ventrale'nin yumurtalarında alfa naftil asetat substratı ile 2-3, nimflerinde 4-15 ve erginlerinde 14 esteraz aktivite v bandı gözlenmiştir. Her üç türde gelişimin farklı evrelerinde esteraz aktivite yoğunluğunda varyasyonlar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, developmental changes in total proteins of 1-5 days eggs, whole body homogenates of 1-5 nymphal stages and adults during egg-adult morphogenesis of Eurydema blandum, Aelia rostrata ve Eurydema ventrale from Pentatomidae family belong to Heteroptera were studied using sodium dodecyl sulphate polyacrylamide gel electrophoesis (SDS-PAGE) and esterase enzymes with Native-PAGE. In SDS-polyacrylamide gels, there were 13?17 protein fractions in eggs of E. blandum, 4-14 in nymphes and 5 in adults, 10-13 protein fractions in eggs of A. rostarata, 5-10 in nymphes and 10 in adults, while 12-14 protein fractions in eggs of E. ventrale, 5-15 in nymphes and 5 in adults. Stage-specific qualitative and quantitative changes were observed. Using alfa-naphthyl acetate substrate in native gels, 1-3 esterase bands in eggs of E. blandum were observed, 2-13 in nymphes and 8 in adults, while 3-5 esterase bands in eggs A. rostarata, 4-11 in nymphes and 13 in adults, 2-3 esterase bands in eggs of E. ventrale, 4-15 in nymphes and 14 in adults. Whole species have variations in esterase activity vii density in different developmental stages.