Genetik algoritmaların planet dişli sarımına uyarlanması
Adaptation genetic algorithims of planet gear design
- Tez No: 201117
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK MENDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, yeni bir optimizasyon metodu olan ve günümüzde bir çok alanda kullanılan Genetik Algoritma (GA) yardımıyla Planet Dişli Mekanizmalarının Optimum modülünün hesaplanması amaçlanmıştır. Planet mekanizmalarında kullanılan dişli çarklar tasarlanırken belli mukavemet sınırları ve bu mekanizmaların redüktör gibi geleneksel mekanizmalarda var olan bazı farklılıkları göz önünde bulundurulur. Ayrıca, geleneksel hesaplama yöntemleriyle yapılan çözümler hem uzun zaman almakta ve hem de kimi zaman rasyonel olmayan sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeplerle geleneksel metotlardan farklı yöntemler denenmesi kaçınılmaz bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, amaç fonksiyonu olarak optimum modülün hesaplanması hedeflenmiştir. Kısıt fonksiyonu olarak, örnek bir mekanizmanın sınırlandırılmış olan ana boyutları dikkate alınarak dişli boyutlarının, sistemin sınırlandırılmış olan genel boyutlarını aşması önlenmiştir. GA'ların çözümünde MATLAB 7.0 programı kullanılmış ve elde edilen sonuçlar çizelge ve grafiklere dönüştürülmüştür. Ayrıca, farklı iletme oranları ve planet sayıları için elde edilen sonuçların uygunluk grafikleri ayrı ayrı verilmiştir. v GA ile elde edilen sonuçlar, diğer hesaplama yöntemleri ile elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmış ve GA'nın planet dişlilerin tasarım problemlerinde kullanılabileceği sonucu ortaya çıkmıştır. Çalışma tek sıralı basit planet mekanizmaları ile sınırlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed that calculating optimum module of planetary gear mechanism using by genetic algorithms which is a new optimization technique and recently used in many fields. Defined resistance limits and certain differences of planetary mechanism which does not exist in conventional mechanism like reductor is taken into account when designing gears used in planetary mechanism. Results gained by conventional calculation methods not only taking long time but also sometime are not logical for these reasons, trying technique different than traditional methods is appeared as an inevitable obligations. In this studies, as an objective function it is aimed calculation of optimum module, dimensions of gear is prevented Exceeding systems limited main dimensions by thing into consideration of limited main dimensions of a sample mechanisms as a constrain function. Matlab 7.0 is used solutions of GA and gained resulting are converted table and graphs. In addition, fitness function graph of gained results for different transmission ratio and planet numbers is given one by one. vii The comparison of genetic algorithm and other calculation methods based solutions showed that genetic algorithms can be used in the design and optimization of planetary gearboxes problems. Study has been limited by one line basic planetary gears.