Hazır sıvaların farklı yüzeyler üzerindeki performansının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the performance of ready-made plaster on different surfaces
  1. Tez No: 201118
  2. Yazar: BENGÜ ÇORAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. YILMAZ ARUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada dış cephelere uygulanan hazır sıvaların farklı yüzeyler üzerindeki performansı deneysel olarak incelenmiştir. Bu amaçla Türk inşaat sektöründe tanınmış iki hazır sıva firmasının dış cephe uygulamalarında kullanılan sentetik emülsiyon esaslı hazır sıva numuneleri deney malzemesi olarak kullanılmıştır. Hazır sıva numuneleri, iki farklı yüzey üzerine uygulanmıştır. Hazır sıva uygulanan yüzeyler organik ve inorganik lifli levhalardır. Farklı yüzeyler üzerine uygulanan numune hazır sıvaların performansları TS 7847' ye göre yapılan deneylerle tespit edilmiştir. Elde edilen deney sonuçları, numune sentetik emülsiyon esaslı hazır sıvaların TS 7847 ye uygun olduğunu göstermektedir. En iyi deney sonuçları, organik lifli plaka yüzeye uygulanan hazır sıvalarda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the performance of ready-made plaster on different surfaces has been experimentally investigated. For this purpose two ready-made plaster firms were chosen which are well-known in Turkish construction sector. The synthetic emulsion based ready-made plaster samples of these two firms which are used in exterior applications were used as test material. The ready- made plaster samples were applied to two different surfaces. The applied surfaces are organic and inorganic fiber board. The ready- made plaster samples were compared each other as well as with TS 7847. The obtained test results showed that, the ready-made plaster samples are up to the TS 7847 standard.