Eksenel yük altındaki ortasında delik bulunan kompozit levhada değişik sıcaklıklarda oluşan gerilmelerin deneysel ve sonlu elemanlar analizi ile incelenmesi
Stress analysis of composite plates which have a hole subjected to in-plane load at diffeerfent temperatures with experimental and finite element model
  1. Tez No: 201119
  2. Yazar: ÖZKAN YAVUZYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİ TUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Çalışmada düzlemsel yüklenmiş üzerinde dairesel delik bulunan AS4 karbon fiber takviyeli kompozit malzemenin elasto-plastik analizi oda sıcaklığında ve oda sıcaklığından yüksek sıcaklıklarda deneysel ve sonlu elemanlar metodu ile gerçekleştirilmiştir. Malzeme ortotropik ve açılı simetrik olarak kabul edilmiştir. Elasto-plastik analizde Tsai-Hill akma kriteri kullanılmıştır. Her iki yöntemle elde edilen veriler karşılaştırılmıştır. Kompozit malzemenin dayanımının sıcaklıkla değiştiği ve ANSYS sonlu elemanlar yöntemi ile deney sonuçlarının birbiri ile uyumlu olduğu görülmüştür. Kompozit malzemenin mukavemetinin sıcaklıkla değiştiği ve maksimum gerilmelerin numunenin delik kenarlarında oluştuğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study elasto-plastic analysis on in-plane loaded AS4 carbon fiber reinforced composite plates with circular hole at room temperature and room elevated temperatures by finite element method and experimental method. Structure of the composite taken as ortotrophic and angle ply symmetric. Tsai- Hill yield criteria used for elasto-plastic analysis. Both experimental and finite analysis data discussed. As a result it seems that composite material strength changes with the temperature change and both ANSYS finite element data and experimental data is similar. The strength of the composite material seems to be changing by temperature, and maximum stress is found at the hole edges.