Yabancıların taşınmaz mal edinme süreci: Hukuki ve mekânsal boyutların analizi
Process of real estate acquisition by foreigners: The analysis of legal and spatial dimensions
  1. Tez No: 201137
  2. Yazar: KADİR KIRMACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜBRA CİHANGİR ÇAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Şehircilik ve Bölge Planlama, Law, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Yabancıların taşınmaz edinmesi tarihi süreç içinde sürekli kamuoyunun yakından ilgilendiği bir konu olmuştur. Mülkiyet hakkının varlığının kabulü, yabancılar açısından bunun kabul edilebilirliği ve uluslararası alanda uygulama sınırlarının neler olduğu hem kamu otoritesini hem de ülke insanlarını yakından ilgilendirmektedir. Çalışmada tarihi süreç içinde yabancıların Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde taşınmaz mal edinmesinin hukuki ve mekâna yansıyan yönüyle incelenmesi yapılmış, yapılan düzenlemelerin doğurduğu sonuçlar belirlenerek bu alanda yapılan düzenlemelerin kamu yararı, ulusal ve uluslararası hukuka uygunluğunun tespiti yapılmaya çalışılmıştır. Çalışmada öncelikle kavramsal çerçeve ele alınmış daha sonra konuya ilişkin yasal düzenlemeler incelenmiş, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ve Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurumu Raporlarından da faydalanılarak yabancıların ülke genelinde edinmiş oldukları taşınmazların çıkarılan yasalara göre gösterdiği değişim ortaya konulmuştur. Çalışma sonucunda, yabancıların taşınmaz mal edinmesini düzenleyen mevzuatın dağınık olduğu ve genel bir düzenlemeyle birleştirilmesi gerektiği, konu hakkında yapılan düzenlemelerin kamu yararına uygun olmasının zorunlu olduğu, yapılan düzenlemelerde bunun v tam anlamıyla karşılanamadığı, düzenlemelerle önemli miktarda taşınmazın yabancılar tarafından edinildiği, bazı sahaların yabancıların mülk edinimine sınırlandırılması gerektiği ve bu sınırlandırmanın uluslararası hukuka aykırı olmayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the course of history, real estate acquisition by foreigners has always been a subject of close interest by the public. Both the public and the public authority are interested in the acceptance of the right to purchase property, the acceptability of this with respect to foreigners, and what the international limits of this are. Identifying the problems caused by the practices and the content, this study examines the process of real estate acquisition by foreigners within the borders of the Republic of Turkey in legal and spatial aspects. The study also presents an examination of the extent to which the regulations introduced in this field are appropriate for the public good and national and international law. The study starts with the theoretical framework followed by the present legal regulations. Then, drawing on the reports by Land Registry Office and the Presidential State Supervision Agency, the variability of the real estates acquired by foreigners across the country according to the current law is explicated. As a result of the study, the following conclusions are drawn: the legislation regulating the real estate acquisition by foreigners is disorganized and necessary to be unified through a general regulation; it is obligatory that the related regulations be in accord with the public good; the current vii regulations do not completely meet this point; a considerable amount of real estate has been acquired by foreigners through the new regulations; certain areas must be limited to the foreigners and this limitation must not be against international law.