Pnömatik motor ile tahrik edilen DA generatörü çıkış geriliminin kontrolü
Output voltage control of a DC generator driven by a pneumatic motor
- Tez No: 201142
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüzde enerji talebi, petrol gibi zamanla azalmakta olan ve çevreyi kirleten enerji kaynaklarından günes, rüzgar gibi temiz ve güvenilir enerji kaynaklarına dogru kaymaktadır. Bu gelismelere paralel olarak gerçeklestirilen tez çalısmasında, generatör tahriki için basınçlı hava ile çalısan pnömatik motor kullanılmıstır. Generatör çıkısını motorlu valf ile ayarlamak için gerekli sistem tasarımı yapılarak valfe baglanan Dogru Akım motoru PID denetleyiciyle sürülmektedir. Yapılan deney çalısmalarında elde edilen generatör çıkıs gerilim egrileri incelenerek basarım analizi sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today energy demand is shifting from energy sources such as petrol which decrease in time and cause environmental pollution to clean and reliable energy sources such as sun, wind and wave energy. In this study, a pneumatic motor (PM), which works with compressed air, has been used to drive generator. An electronic circuit has been devised to adjust generator output voltage by motorised valve. Direct Current motor, which mounted on the valve, has been driven by a PID controller. Generator output voltage curves achieved from experiments have been investigated.