İzmir/Kemeraltı Mirkelamoğlu (Mirkelam) Hanı restorasyon önerisi
Suggestion for restoration of İzmir/Kemeraltı Mirkelamoğlu (Mirkelam) Khan
- Tez No: 201143
- Danışmanlar: PROF. DR. Z. GEDİZ URAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 503
Özet
Bu çalışma İzmir Kemeraltı Kentsel Sit Alanı içerisinde geleneksel çarşı dokusunda yer alan Osmanlı Dönemi şehir içi han mimarisi örneklerinden biri olan Mirkelamoğlu Hanı'nı konu etmektedir. Çalışmanın amacı yapının günümüzdeki durumunun ve restorasyon imkanlarının incelenmesi sonucunda fiziksel ve işlevsel boyutları ile sürdürülebilir korunmasının sağlanmasına yönelik veri oluşturulmasıdır. Çalışma kapsamında İzmir kentinin, Han ile yakın çevresinin tarihi gelişmesi ve günümüzdeki durumları incelenerek, karşılaştırılmalı çalışma ve bunu izleyen analizler ile Han'ın özgün durumu araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirilip, koruma ölçütleri belirlenerek, bu ölçütlerin uygulamaya geçiş aşamasında yeni bir işlev ile birlikte düşünüldüğü bir restorasyon projesi önerilmiştir
Özet (Çeviri)
The subject of this study is Mirkelamoğlu Khan, which is an example of Ottoman Period of Urban Khan Architecture and situated in the Traditional Bazaar Structure within İzmir Kemeraltı Urban Protected Area. The objective of the study is to examine the present condition and restoration possibilities of the building, and consequently producing data directed at ensuring sustainable preservation of the building in physical and functional terms. Within the scope of the study, the historical developments and present conditions of the Khan and its close surroundings were analyzed and the original condition of the Khan was researched through comparative study and subsequent analyses. The obtained results were evaluated, preservation criteria established and a restoration project where such criteria were considered along with the new function during the stage of implementation was suggested.