Bolu ili, Mudurnu ilçesi, Armutçular Konağı'nın restorasyonu
Restoration of the Armutçular Residence in Mudurnu-Bolu-Turkey
  1. Tez No: 201141
  2. Yazar: ERSİN YASİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GEDİZ URAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 333
Özet
Tarihi ve kültürel mirasımızın çeşitli nedenlerle yok olmaya yüz tuttuğu günümüzde, korumaya ilişkin her türlü yasal düzenlemeye karşın, özellikle kullanım güçlüklerinden kaynaklanan nedenlerle, sivil mimarlık örneği geleneksel konutlarımızın sayısında, bakımsızlık, maddi yetersizlik gibi birçok etkenler nedeni ile önemli azalmalar süregelmektedir. Bu tezin amacı, bu süreç içerisinde yer alan ve Mudurnu İlçesi'nde bulunan Armutçular Konağı'nın fiziksel, sosyal ve ekonomik ömrünü uzatabilmek için bugünün kullanım gereksinimlerine uygun müdahale biçimlerinin belirlenmesidir. Bu çalışmadan elde edilen verilerin hayata geçirilmesi ile yapının çevresinde yer alan diğer yapılara örnek teşkil edilecek ve yörede koruma bilincinin güçlenmesine katkıda bulunacak olan bu önemli sivil mimarlık örneğinin sürdürülebilir bir koruma anlayışı içerisinde gelecek kuşaklara aktarılması sağlanabilecektir. Bu şekilde bilimsel nitelikte ele alınarak uygulaması yapılan örneklerin sayısının artmasını sağlayacak çalışmaların yapılması, Türkiye'de risk altında bulunan tarihi ve kültürel mirasımızın korunmasına büyük katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
At present, while the historical and cultural heritage of Turkey started to vanish due to several reasons; despite all the related legal ammendments put into force, especially because of the difficulties in usage and like the factors related with lack of maintenance and finacial sufficiency, a significant degrees is observed in the number of traditional houses in Turkey?s traditional housing architectural stock. The aim of this thesis is the determination of the convenient intervention methods suitable for the recent usage necessities; to extend the physical, social and economic life of the ?Armutçular Residence? located in ?Mudurnu?, a town of ?Bolu?. Thus, the transfer of this important sample of traditional architecture, which will be an example to nearby bildings of the same sort and will strengthen the conservation conscience, to the next generations will be possible within a context of sustainable conservation approach. Similar studies, to increase the number of similar samples, will highly contribute to the conservation of historical and cultural heritage at risk in Turkey.