Bir elektrikli asansör sisteminin bulanık mantık tekniği ile denetimi
Fuzzy logic controlled electrical elevating system
  1. Tez No: 201145
  2. Yazar: SEMİH ÖZDEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHİR DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalısmada, yüksek kalkınma momentine, yüksek verimlilige ve basit yapıya sahip olan Anahtarlamalı Relüktans Motor (ARM), asansör tahrik sisteminde kullanılmıstır. 8/6 kutuplu, 4 fazlı, 3,5 kW'lık motorun ve sistemin denetimi için PIC 18F452 mikrodenetleyicisi tercih edilmistir. Motorun hız denetiminde bulanık mantık algoritması kullanılmıstır. Asansör sistemi, 7 katlı çalısabilecek sekilde olusturulmustur. Katlar arası mesafenin fazla oldugu durumlarda diger asansör sistemlerinin tercih ettigi sabit hız yerine degisken hız kullanılarak yolculuk süresi kısaltılmıstır. Kabin hızındaki artıs (ivmelenme), içerisindeki yolcuları rahatsız etmeyecek sekilde ayarlanmıstır. Kabin konforunu belirleyen kabin titresimleri düsük ivme ile kontrol edilerek deneysel olarak ölçülmüstür.
Özet (Çeviri)
In this study, Switched Reluctance Motor (SRM) which has high start-up torque, high efficiency and simple mechanical structure was used for driving elevator load. PIC 18F452 microcontroller is used to manage an elevator system containing an SRM with 8/6 poles, four phase and 3,44 kW. Elevator system prepared for using 7 floors. Contrary to traditional elevator control systems, the arrival time is shortened by using variable speed for occurring different distance. Changing of cabinet speed (acceleration) adjusted comfortable for passenger. Cabinet comfort can be determined low acceleration which controlled with low acceleration and it measure experimental.