Gemiadamlarının endüstriye kazandırılmasına yönelik bir model önerisi ve tasarımı
The model recommendation and it's design related to running seamans into industry
- Tez No: 201144
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 476
Özet
Personel istihdam açığı bugün denizcilik endüstrimizin aşmak zorunda olduğu en önemli sorunları arasında gelmektedir. Dünya ticari denizciliğine genel olarak bakıldığında, tayfa arzının talepten fazla olduğu, zabitan talebinin ise arzından fazla olduğu görülmektedir. Yapılan çalışmanın amacı, deniz ticaret filomuzda bulunan Türk bayraklı gemiler ile Türk armatörlerin sahip olduğu yabancı bayraklı gemilerden oluşan Türk filosunda aktif olarak çalışan zabit sayısı ileriye dönük projeksiyonunu çıkarmak ve filo ihtiyacı ile mevcut zabit arzını karşılaştırarak istihdam darboğazının boyutlarını belirlemek ve buna uygun çözüm önerileri üretmektir. Bu kapsamda Dünya ülkeleri ekonomik verileri (gayri safi yurt içi hasılaları, ithalat/ihracat rakamları ve kişi başına düşen yurtiçi hasıla gelirleri toplamları) ile Türk filosu taşıma kapasitesi arasındaki ilişki, doğrusal ve doğrusal olamayan tahmin modelleri kurularak incelenmiştir. Yine tez kapsamında üretilen ?Gemiadamları Projeksiyon Algoritması (GAPA)? yardımıyla, Türk deniz ticaret filosundaki değişkenliği en iyi açıklayan dünya ekonomisi verileri tespit edilmiş, ve bu veriler üzerinden 2010 yılına kadar Türk filosu taşıma kapasitesi ve aktif çalışan zabit sayısı projeksiyonları yapılarak filo talebi belirlenmiştir. Daha sonra zabit arzı ile talep karşılaştırılarak, Türk denizciliği arz talep dengesi tanımlanmıştır. Elde edilen sonuçların ışığında zabitan istihdam problemine çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Personnel shortage is one of the most important problems of the maritime industry. If we look at world maritime industry globally, it is recognised that the supply of seafarers is greather than demand and the demand for officers is greather than supply. The aim of this work is to forecast the future demand of officers working actively on Turkish flag ships and foreign flag ships which are owned by Turkish shipowners. It is also aimed to determine the boundaries of officer shortage and to make recommendations to solve the officer shortage problem by comparing officer demand of Turkish flag and officier supply of Turkey. In this context, the relation between world economic data (Gross domestic product, import/export, gross domestic product per person) and Turkish fleet deadweight tonnage was analised by constructing lineer and nonlinear regression equations. Best economic data set which explains variation in the Turkish fleet significantly, was selected by using ?Maritime Manpower Forcasting Algorithm (GAPA)? which was produced in the context of thesis. Turkish fleet deadweight tonnage and officer demand were forecasted till the year 2010. Then, officer demand of Turkish fleet and officer supply of Turkey was compared and supply/demand balance was determined. Recommendations for officer shortage were done in the light of results.