Alüminyum metal matriksli kompozit malzemelerde fiber takviye açısının mekaniksel özelliklere etkisi
On aluminium metal matrix composite metarials to mechanical proporties effect of reinforcement angle
- Tez No: 201146
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL AYKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalısmada, serbest ucundan tekil bir yüke maruz, tek yönlü fiberlerle takviye edilmis metal matriksli kompozit ankastre bir kiris için elastoplastik gerilme analizi yapılmıstır.Çalısmanın ilk asamasında, matriks malzemesi alüminyum ve takviye malzemesi çelik telden olusan kompozit yapı olusturulmustur. Olusturulan metal matriksli kompozit malzemenin çekme deneyleriyle mühendislik sabitleri ve mekanik özellikleri elde edilmistir. Daha sonra malzemenin belirlenen özelliklerinden faydalanılarak, fiber takviye elemanlarının dizilis açıları degistirilerek yapıdaki elastik, plastik ve artık gerilmelerin analizi yapılmıstır. Gerilme analizi ?MATLAB? bilgisayar programı yardımıyla yapılmıstır. Analiz sırasında 00, 150, 300, 450, 600, 750 ve 900 fiber takviye açılı kompozit malzemede olusan elastik, plastik ve artık gerilmeler tespit edilmis ve ortaya çıkan normal gerilme () ve kayma gerilmesi ( t ) degerleri karsılastırılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, elasto-plastic stress analysis was carried out on a metal matrix composite cantilever beam of arbitrary fiber orientation subjected to a single transverse force applied to the free end. In the first stage of present study, metal matrix composite structure with alüminun as a matrix and steel wire as a reinforcement was produced. Engineering constants and mechanical properties of this metal matrix composite material was determined by tensile experiments. Afterwards; by using these propeties, elastic, plastic and residual stress analysis were done changing the angles of fiber reinforcement components. Stress analysis was made with the help of MATLAB computer programme. During the analysis, elastic, plastic and residual stresses were determined for 0o, 15o, 30o, 45o, 60o, 75o and 90o fiber reinforcement angles, and normal stress () and shear stress ( t ), which are obtained from experiments results were compared.