Alümina üretiminde Seydişehir boksitinin öğütme derecesinin ekstraksiyon verimine ve süresine etkisi
Effects of the particle size of ground bauxite (boehmite) ore from Seydişehir, which is used in alumina production, on the extraction time and recovery
- Tez No: 201151
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada Seydişehir Eti Alüminyum A.Ş. Tesislerinde alümina üretiminde kullanılan böhmitik boksit cevherinin, yüksek sıcaklık ve yüksek basınç altında kostik soda ile reaksiyona (otoklav liçi) sokulmadan önce gerçekleştirilen öğütme işleminde, boksitin tane boyutunun reaksiyon süresine ve buna bağlı olarak prosesteki Al2O3 verimine (metalurjik verim) etkisi incelenmiştir. Deneylerde homojen olarak hazırlanan temsili boksitin öğütülmesiyle elde edilen farklı üç boyuttaki fraksiyonlar kullanılmış ve bu numunelerin kostik soda çözeltisi ile 120 dakika süre zarfında ekstraksiyonu sonucunda elde edilen Al2O3 verimine dayalı olarak optimum elek fraksiyonu belirlenmiştir. Belirlenen optimum elek fraksiyonu için reaksiyon süreleri değiştirilerek sürenin etkisi de incelenmiştir. Sonuç olarak alümina üretiminde kullanılan böhmitik boksit cevherinin optimum öğütme (tane) boyutunun -0,149+0,074 mm ve reaksiyon süresinin optimum 90 dakika olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the particle size of ground bauxite (boehmite) ore from Seydişehir, which is used in alumina production at Eti Alüminyum Co. Inc, on the extraction time and the recovery of Al2O3 has been investigated. Representative samples of bauxite were obtained in different size fractions and these samples are leached for 120 minutes and the recovery of Al2O3 for each fraction was calculated. From this study the optimum size fraction was selected. Different leaching time was applied to the selected size fraction to find out the optimum time for leaching. The results indicated that grinding of bauxite (boehmite) ore below 0,149 mm size and leaching time of 90 minutes was sufficent to obtain optimum recovery.