Dış manyetik alanda Spin 1 Ising modelin cellular aurtomaton ile incelenmesi
Investigation of the Spin-1 Ising model on the external magnetic field using cellular automaton
  1. Tez No: 201150
  2. Yazar: HACER DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, spin-1 Ising model için Creutz Cellular Automatandan geliştirilen bir algoritma kullanılarak k a,b ,g ,n ve d statik kritik üsleri hesaplanmaktadır. Hesaplamalar sonlu basit kübik örgülerde periyodik sınır şartı altında gerçekleştirilmiştir ve sonuçlar sonlu örgü ölçekleme teorisi kullanılarak değerlendirilmiştir. Özısı, düzen parametresi, manyetik alınganlık, kritik üs değerleri üç boyutta evrensel değerlerle (a = 0.12 , b = 0.31, g = 1.25,n = 0.64 ve d = 5 ) uyuşmaktadır
Özet (Çeviri)
In this study, the static critical exponents s a, b , g ,n and d are computed with the improved algorithm from Creutz cellular automaton. The calculations are executed on the finite simple cubic lattice under periodic boundary conditions. The static critical exponents are estimated by analyzing the data within the framework of the finite-size scaling theory. The values of the static critical exponents a = 0.12 , b = 0.31, n = 0.64 andd = 5 which are related to the specific heat, the order parameter, the susceptibility, the correlation lenght and the magnetic field are in good agreement with their universal values for three dimension.