Işık kaynaklarının serbest uzay optik haberleşme sistemlerine etkisi
Beams effects on free space optical communication systems
- Tez No: 201152
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. K. CEM NAKİBOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalısmada ısık hüzmelerinin türbülanslı atmosfer altında yayılımı genel ısık hüzmesi formülasyonu kullanılarak incelenmistir. ncelenen ısık hüzmeleri; Gauss, cos-Gauss, cosh-Gauss ve halkasal hüzmelerin sıfır dereceli ve yüksek dereceli durumlarıdır. Bu çalısmada öncelikle yüksek dereceli halkasal Gauss hüzmesinin ısık siddeti kaynak düzleminde ve türbülanslı atmosferden geçtikten sonra alıcı düzleminde incelenmistir. Türbülanslı atmosferdeki yayılım, yüksek dereceli halkasal Gauss ısıma alanını içeren gelistirilmis-Huygens Frensel prensibi kullanılarak formüle edilmis ve bu tür hüzmelerin alıcı düzleminde olusturdukları ortalama ısık siddeti analitik olarak hesaplanmıstır. Yüksek dereceli halkasal Gauss kaynagından çıkan ısık alanının türbülanslı atmosferde belli bir yayılım mesafesi katettikten sonra olusturdugu ortalama ısık siddeti, yayılım eksenine dik olan düzlemin merkezi çevresinde yogunlasmaktadır. Ortalama ısık siddeti, türbülanslı atmosferde belirli bir yayılım uzunlugundan sonra tamamen Gauss egrisine dönüsmektedir. Yine bu çalısmada, Atmosferik türbülanstan dolayı ısıgın siddetindeki sapmalar (sintilasyon) genel ısık hüzmesi formülü kullanılarak sıfır dereceli ve yüksek dereceli ısık hüzmeleri için analitik olarak hesaplanmıstır. Bu ısık hüzmeleri için sintilasyon indeks yayılım uzaklıgı, kaynak boyutu ve ısık hüzmesinin derecesine göre çizdirilmistir. Grafiksel sonuçlardan, belirli kaynak boyutlarında, yüksek dereceli ısık hüzmelerinin sintilasyon indeksinin, sıfır dereceli ısık hüzmelerinin sintilasyon indeksine göre daha düsük oldugu görülmüstür. Yüksek dereceli ısık hüzmelerinin çift dereceleri için, derece artmasına ragmen sintilasyon indeksin çok az degistigi gözlemlenmistir. Bu çalısmada ısık hüzmelerinin serbest uzay optik iletisim sistemleri üzerine etkisini incelemek için sintilasyon indeksten kaynaklanan bithata- olasılıgı (BER), sinyal-gürültü-oranı (SNR) degisimine göre genel ısık hüzmesi için hesaplanmıstır. Küçük kaynak boyutu ve uzun yayılım mesafelerinde en düsük BER degerine halkasal Gauss hüzmesi sahip olmustur. Kısa yayılım mesafesi ve büyük kaynak boyutunda cos-Gauss hüzme en düsük BER'e sahiptir. Alınan grafiklerden, kaynak boyutu artaması ile tüm hüzmeler için BER degerinin arttıgı görülmüstür. Sistem dalga boyuna göre incelendiginde düsük dalga boylarında BER'in arttıgı görülmüstür.
Özet (Çeviri)
In this study, the propagation of beams through weak atmospheric turbulence is investigated using the generalized beam formulation. The investigated general beam types are Gaussian, cos-Gaussian, cosh-Gaussian and annular beams for zero order and higher order states. In this study, primarily the propagation characteristics of higher-order annular Gaussian (HOAG) beams in turbulence are investigated. The average intensity of the receiver plane is developed analytically from a HOAG source plane excitation. The graphical outputs indicate that upon traveling in turbulent atmosphere, the HOAG beam will undergo different stages of evolution. At intermediate propagation distance, it will attempt to concentrate the energy near the origin. Eventually, HOAG originated beam will become a pure Gaussian beam after propagating an excessive distance in the turbulent medium. In this study, the scintillation indexes of higher order and zero order general beams, which propagate through the weak atmospheric turbulence, are evaluated using the generalized beam formulation. The scintillation indexes of these beams are investigated with respect to propagation length, source size and order of the beam. According to our graphical outputs, higher order beams have less on-axis scintillation index than low order beams at longer propagation distance. The on-axis scintillation value has a little increase when the degrees of even degreed beams are increased. In this study, in order to analyze the effect of beam over free space optical communication systems, bit error rates (BER) for each signal-to-noise ratio (SNR) are calculated for general beams. The smallest BER value is obtained from annular Gaussian beam in small source size and long propagation distance. On the other hand, the smallest BER is obtained from cos-Gaussian beam in large source size and small propagation distance. From the graphs we plotted, it is observed that for all the beams BER value increases by increasing the size of source. When the system is analyzed regarding wavelengths, it is observed that BER values increase for smaller wavelengths.