Talaşlı üretimde SPC uygulaması
The SPC application in metal machining
  1. Tez No: 201193
  2. Yazar: NURHAK SEVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Makine Mühendisliği, Science and Technology, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kalite, hem hizmet hem de üretim isletmelerinde rekabet avantajı saglamada önemli bir rol oynamaktadır. Bugünün müsteri pazarları daha kaliteli ürüne talebin artıgını göstermektedir. Bir ürünün veya hizmetin kalitesini özel ihtiyaçları görme veya tahmin etme yetenegine ve müsterilerin beklentilerini ve ihtiyaçlarını görme yetenegine baglıdır. statistiksel Proses Kontrol (PK) ürün ve süreç kalitesinin sürekli gelisimi için önemli ve güncel bir tekniktir. Kontrol kartları kontrol dısı durumların kontrol edilmesi ve böylece proseslerdeki degiskenligi azalmak veya yok etmek için PK'da kullanılan önemli ve kullanıslı bir tekniktir. Talaslı imalatta istatistiksel proses kontrol uygulaması, baslıklı bu tez çalısmasında, prosesteki degiskenligin sebeplerini arastırarak, bunları analiz etmek suretiyle prosesin kontrol altına alınmasını saglayan statistiksel Proses Kontrol teknikeri anlatılmıstır. Uygulamadaki verilerin degerlendirilmesinde Excel'de hazırlanan program kullanılmıstır. Bu çalısmada, kalitenin arttırılmasını hedefleyen Faz Elektrik Motor Makine Sanayi ve Ticaret AS Mil sleme Bölümünde uygulanmıstır. Sonuçlar göz önüne alındıgında, üretilen millerin hatasız olarak islendigi ve isletmenin belirli bir kaliteyi yakaladıgı görülmüstür. Hassas ölçme aletleri ile, 6 çapındaki C45 Pb milinin 50 adetlik ölçülmüs 5'li gruplar halinde programda degerlendirmistir. Aynı sekilde hava sensörü, C pimi deligi, mil tam boy ve montaj sonrası motor tam boyu uygulama gerçeklestirilmistir. Rakamsal sonuçlar R-R degiskenin genisligi ve prosesin ortalaması X grafiklerinde gösterilmistir. Rakamsal sonuçlar istenen sapma degerleri arasında görülmüstür. Anahtar Kelime; Makine, Kalite, statistiksel Proses Kontrol
Özet (Çeviri)
Quality plays an important role in both manufacturing and service organizations in gaining competitive advantage. Today?s consumer markets experience is an ever increasing demand for better quality products. It is widely accepted that the quality of a product/service is generally thought of as ability to fulfill specific needs, and ideally exceed, consumer needs or expectations. Statistical presses control (SPC) is an important and powerful technique for the continuous improvement of product and process quality. The control chart is the familiar tool used within SPC for determining out-of-control situations and thereby eliminating or reducing variation in processes. This study was analyzed by using Excel for Windows office statistical program. In this study, after the measurement device and machine adequacy researches which were done at Faz Elektrik Motor Makine Sanayi ve Ticaret AS that focuses on the search for quality, it has been absolved that the so called company achieved a definite quality. In this study, after the measurement device and machine adequacy researches which were done at Faz Elektrik Motor Makine Sanayi ve Ticaret AS that focuses on the search for quality, it has been absolved that the so called company achieved a definite quality. 50 of 6 diameter C45 PB shaft have been measured with sensitive control equipment and evaluated by group of 5. The same study, air sensor, C pin hole, shaft length measuring after the montage motor length measuring, Numeral results the width of the R-R factor and the average of the process has been showed at X charts. It has been seen that the numeral results are between the wanted. Key words; Quality, machine, Statistical Process Control