Rivanol, gümüş sülfadiazin ve çinko oksitin yara iyileşmesi üzerine etkileri
The Effects of silver sulphadiazine, rivanol and oxyde de zinc on wound healing
  1. Tez No: 20126
  2. Yazar: MAHİR KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
ÖZET OÜMÜŞ SÜLFADİAZİN, RİVANOL VE ÇİNKO OKSİT «İN TAM İYİLEŞMESİ ÜZERİNE ETKİLERİ Dr.Mahir KAYA İhtisas Tezi Yara iyileşmesinde en etkili ve en kullanışlı topikal ilacı tesbit etme için, 13 kobay üzerinde açılan toplam 52 yarada gümüş sülfadiazin, rivanol ve çinko oksiti birbirleriyle ve nötr merhem bazı ile karşılaştırdık» Yara iyi leşmesini incelemek için her dört guruptaki yaraların durumlarını birinci, ikinci, dördüncü, altıncı, yedinci ve sekizinci günlerde makroskopik ve mikros- kopik olarak inceledik. Epitel ilerlemesi üzerine etkileri açısından rivanol, çinko oksit ve merhem bazı arasında anlamlı bir fark bulamadık» Ancak gümüş sülfadiazin ile rivanol, çinko oksit ve merhem bazı arasında müsbet yönde anlamlı bir fark tesbit ettik ve gümüş sülfadiazinin epitel ilerlemesini artırdığı sonucuna vardık ( B= 0,009 ). Bu bulguların ışığı altında biz, gümüş sülfadiazinin çinko oksit ve rivanole göre, yara ve ülser tedavisinde öncelikle tercih edilmesi gereken bir ilaç olduğu kanısına vardık»
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECTS OP SILVER SULFADIAZINE, RIVANOL AID OXYDE DE ZING ON WOUND HEALING Dr.Mahir KAYA Expertness Thesis. In order to determine the most effective and useful topical drug in wound healing» 52 wounds in 13 guine pigs were occured and treated by silver sulphadiazi- ne, rivanol, and oxyde de zinc as well as neutral cream» Wound healing were examine» macroscopically and microscopically on the 1 st, 2 nd, 4 th» 6 th, 7 th,and 8 th days after wounding» Although there was no difference in terms of the effect on epithelization among rivanol, oxyde de zinc, and neutral cream, silver sulphadiazine had an incre asing effeot on epithelization ( P« 0,009 ). We concluded from our findings that silver sulphadiazine was more effective and useful in wound healing than rivanol and oxyde de zinc»