Akut myokard infarktüsünden önceki ancina pektorisin sıklığı ve prognoz üzerine etkisi
The Incidence and effect of angina pectoris on prognosis before acut myocardial infarction
- Tez No: 20127
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
AKUT MYOKARD İNFARKTÜSÜİDEN ÖNCEKİ ANGİNA PEKTORİSİN SIKLIĞI VE PROGNAZ ÜZERİNE ETKİSİ ÖZET ; Akut myokard inf. ark t üs ünden, önceki kronik ve yeni başlayar angina pektorisin klinik ve prognaz açısından önemini belirlemek için ilk defa myokard infarktüsü geçiren 200 hasta çalışma kapsa mına alındı. Hastalar Akut Myokard infarktüsünden önce anginası olup- o İma ma sına göre iki gruba ayrıldı, AMI' den önce angina pektorisi olmayan ha b ta lar grup I, olan hastalar ise Grup II olarak sınıflandırıldı, Grup II deki hastalarda, ayrıca kronik stable anginalılar (Grup II A) ve yeni başlayan ( 1 ay) angina- lılar (Grup IIB) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Grup I'de {% 55) hasta, Grup H'de 90. (JS 45) hasta, Grup II A'da 50 {% 25) hasta, Grup II B'de 40 {% 20) hasta vardı. Hastalar AMI'li teşhisi tipik hikaye ve klinik, enzim değerlerindeki yükselme ve EKG bulguların göre kondu, Hastanedeki komplikasyonlar, hastane mortalitesi ve 1 yıllık mortaliteleri araştırıldı, Gruplar arasındaki istatistik farklılıklar student t testi ile bakıldı. Kronik stable angina pektorisli hasta grubunun (Grup IIA) klinik özellikleri, yeni başlayan angina pektorisli (Grup II B) hasta grubunun klinik özelliklerine benzerdi, Hastane mortalitesi f? 12 ye karşılık % 18, P 0.05 idi.l yıllık mortalite % 12 ye karşılık % 15, P 0.05 idi. Grup I ile Grup II arasında hastane mortalitesi {% 16'e karşılık % 15, P 0.05)ve 1 yıllık mortalite {% 13 e karşılık % 15, P 0,05) benzer bulundu. Grup I ile Grup II arasında da hastane mortalitesi ve 1 yıllık mortalite açısından istatistiki olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı. Dr. Salim Başol TEKİN
Özet (Çeviri)
THE INCIDENCE AND EFFECT OF ANGINA PECTORIS ON PROGNOSIS BEFORE ACUT MYOCARDIAL INFARCTION SUMMARY In order to determine clinical and prognostic importance of cronic and new onset Angina Pectoris before Myocardial Infarction, 200 patients with primary Myocardial Infarction were included in the study. The patients were divided into 2 groups as to whether they had Angina Pectoris before Acut Myocardial Infarction (AMI). The patients were classified as Group I without Angina Pectoris before AMI, Group II with Angina Pectoris before AMI. The patients in Group II were also divided into 2 groups as Group II A with cronic stable angina, Group II B with new onset ( 1 month) Angina Pectoris. There were 110 patients (55%) in Group 1,90 (45%) in GroupII 50 (25%) in GroupII A, 40 (20%) in GroupII B.The diagnose of AMI was established according to anamnesis, typical clinical findings, the increase in enzyme values, and EÜG changes. The hospital complications.hospital mortalities and 1-year- mortality were investigated. Statistical differences among these groups were evaluated with Student t test. The clinical features of patients group with cronic stable angina pectoris (GroupII A) were similar to those of group with new onset angina pectoris (GroupII B).The hospital mortality in GroupII A was 16% compare to 18% in GroupII B ( p^ 0. 05). 1-year-mortality in GroupII A was 12% compare to 15% in GroupII B (p> 0.05). The hospital mortality (16% versus 16%,p>0.05) and 1-year-mortality (13% versus 15% p^0.05) between Groupl and GroupII were found similar.Statistically, no significant difference was found in Groupl and in, GroupII as to hospital mortality and 1-year- mortality. Dr. Salim B. Tekin, M. D.