An Evaluation of financial structure and results of the companies on İstanbul stock exchange and other corporations
- Tez No: 20129
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZER ERTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmanın amacı, hisseleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören şirketlerle, borsada işlem görmeyip, Sermaye Piyasası Kurulu'na tabi ve 100'den fazla hissedarı olan şirketlerin arasındaki farklılıkları ve sapmaları incelemekti. Bu iki grup arasındaki farklılıkları araştırmak için mali göstergeler kullanılmıştır. Örneklem sayısı, grupların herbirinde 31 olmak üzere toplam 62 'dir. Dört yıllık bir süre boyunca (1986-1989 yılları arası) 16 mali göstergeye Faktör Analizi uygulanmış ve sonuçta 14 faktör, Diskriminant Analizi'nde kullanılmıştır. Sonuçlar göstermiştir ki, iki grubu oluşturan şirketler birbirlerinden farkh değillerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study was to analyze the difference and variances between companies whose shares are listed and actively traded on Istanbul Stock Exchange and companies which are subject to control and supervision of Capital Market Board for having more than 100 shareholders but their shares are not actively traded on Istanbul Stock Exchange. Financial ratios have been used to test the difference between these two groups. Total sample size was 62, 31 firms in each group. Sixteen financial ratios for 4 years (between 1986-1989) were subject to Factor Analysis.and finally 14 factors have been used in Discriminant Analysis. The results showed that the two groups of companies were not different from each other.