Yüksek rakımın intrauterin gelişim üzerindeki etkilerinin ultrasonografik parametrelerle tesbiti
Determination effects of high altitude to intrauterine growth by ultrasonographic parameters
  1. Tez No: 20135
  2. Yazar: NUR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
41 ÖZET insan gebeliği fötüsün gelişimini kısıtlayan koşullardan etkilenebilir. Gelişnl geriliği içerisindeki fötüs mortalite ve morbidite açısından yüksek risk altındadı I.U.G.R'nun en sık kullanılan tanımı doğum ağırlığının gebelik yaşına göre 10. persentilir altında olmasıdır. Bizde bölgemizdeki fötal gelişimi ve yüksek rakımın fötal gelişimi üzerine etkisini incelemek için ultıasonografi ile fötal ölçümler yaparak yöremize ait] gelişme parametrelerini ve yüksekliğin I.U.G.R'a olan etkisini araştırdık. Çalışmamızı 1.1.1990 - 1.1.1991 yılları arasında kliniğimize başvuran 1215 gebe üzerinde yaptık. Çalışma grubumuzdaki kadınlar tümüyle sağlıklı ve son adet tarihi bilinen gebelerdi. Ultrasonogram ölçümleri bir gebede değişik zamanlarda en az 3 kez yapmaya çalıştık. Ultrasonogram ile BPD, FL, FAC ve fötal ağırlık ölçümleri yaparak bulduğumuz değerleri tablolar haline getirdik. Çalışmamızın sonuçlarını şu şekilde özetleyebiliriz. 1. Ultrasonografik parametrelerle tespit ettiğimiz intrauterin gelişme bu konudaki literatür değerleri ile uygundur. 2. Tamamen sağlıklı gebelerden elde ettiğimiz verilere dayanarak, bölgemizdeki 1850 m. yüksekliğin intrauterin gelişme geriliği insidansı artırmadığını tespit ettik. Bulgularımız bu konudaki dünya literatürü ile tamamen uyumludur. cck - KJ^rO^İ' / / / 1/
Özet (Çeviri)
DETERMINATION EFFECTS OF HIGH ALTITUDE TO INTRAUTERINE GROWTH BY ULTRASONOGRAPHIC PARAMETERS SUMMARY: Human gestation may effect such condition that limits fetal growth* Intrauterin growth retarde fetus in high risk for mortality and morbidity The mostly using term about IUGR is fetal weight below ten percent. We have researched in our region fetal growth parameters by USG. During the interval of jan.l.l990-jarf.l.l991 we have studied 1215 pregnant women. All of our subjects were healty and also were known their last menstrual period. We have measured BPD,FL,FAC,and fetal weight by ultrasound and made tables about this matter. In conclusion: 1-Intrauterin growth parameters were similar with literature, 2-Parameters that taken from healty pregnant women in our region in 1850 m. altitude shows that altitude was not increased IUGR. Our findings were almost similar with literature.