Yüksek rakımda yetiştirilen broylerlerde l-karnitin katkısının asites(pulmonary hypertension)sendromu üzerine etkileri
Effects of l-carnitine supplementation on ascites (pulmonary hypertension) syndrome in the broilers grown at high altitude
- Tez No: 450414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TEKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Mevcut çalışma, yüksek rakımın tetiklediği asites olgularında L-karnitin katkısının asites insidensini azaltma yeteneği, fizyolojik ve biyokimyasal parametrelerle olan ilişkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada hayvan materyali olarak, 1günlük yaşta 300 adet ROSS-308 erkek etlik civciv kullanılmıştır. Denemede L-karnitin katkısı (0) olmayan grup kontrol grubunu oluştururken, L-karnitinin suya 100, 150, 200 ve 250mg/l düzeylerinde katıldığı gruplar muamele grubunu oluşturmuştur. Deneme 35 gün sürmüştür. Deneme sonu itibariyle, suya L-karnitin katkısının canlı ağrılık kazancı, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı ve su tüketimleri üzerine önemli bir etkisi olmamıştır. Kan plazma ve hemogram değerlerinden HDL, Trigliserit, Kreatin kinaz, RBC ve MCH, L-karnitin katkısından önemli düzeyde etkilenmiştir (P0.05).
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to investigate the effectsof L-carnitine as a potential means of reducingthe incidence of ascites in broilers and its relationship with physiological and biochemical paramaters. One-day-old 300 male broiler chicks (Ross 308) were used in the trial. The group withoutL-carnitine supplementation (0) was assigned as control and the groups that received 100, 150, 200 ve 250 mg/lL-carnitine supplementation in water were assigned as treatment groups. The trial was completed in 35 days. At the end of the trial, L-carnitine supplementation did not have any significant effect on live weight gain, feed consumption, feed conversion ratio and water consumption.