Term gebeliklerde plasenta dekolmanı tanısı alan gebeler ile sağlıklı gebelerin hemogram parametreleri ile delta nötrofil indeks (DNI) düzeylerinin plasenta dekolmanını öngörme ve kötü doğum sonuçlarıyla ilişkisinin değerlendirilmesi
Prediction of placental abruption and evaluation of its association with adverse birth outcomes using hemogram parameters and delta neutrophil index (DNI) levels in term pregnancies diagnosed with placental abruption compared to healthy pregnancies
- Tez No: 867586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE AKKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Çalışmamızda hastanemize başvuran ve patolojik olarak plasenta dekolmanı tanısı konmuş term gebeler ile dekolman olmayan sağlıklı term gebelerde çalışılan DNI, NLR, PLR parametreleri arasında anlamlı fark olup olmadığı araştırıldı. Anlamlı fark saptanması durumunda bu parametrenin plasenta dekolmanını öngörmede kullanılabilirliğini ve kötü doğum sonuçları ile ilişkisini tespit etmeyi amaçladık. Materyal-Metod: Hastanemiz antenatal kliniğinde takip edilen ve/veya kadın doğum acil servisimize Mart 2019 ile Kasım 2023 tarihleri arasında başvuran, dahil edilme kriterlerine uygun plasenta dekolmanı tanılı 52 hasta ile aynı demografik özelliklere sahip kliniğimizde spontan doğum yapmış 52 hastanın hemogram parametreleri ve yenidoğan sonuçları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamız bir retrospektif vaka kontrol çalışmasıdır. Bulgular: Çalışmamızda plasenta dekolmanı tanılı 52 term gebe vaka grubu ile dekolman olmayan 52 term gebe kontrol grubu yaş, gravide-parite sayısı, doğum haftası, yenidoğan 1. ve 5. dakika APGAR skorları, yenidoğanın doğum ağırlığı- boyu- canlılık durumu-cinsiyeti-yoğun bakım yatış durumu ve varsa yatış günü sayısı, doğum şekli, laboratuvar değerlerinden hemogram, beyaz küre (WBC), lenfosit, platelet, DNI, NLR, PLR, MPV değerleri açısından karşılaştırıldı. Bu karşılaştırmalar analiz edildiğinde vaka ve kontrol grubu arasında yaş, gravida, parite, doğum haftası, yenidoğan doğum boyu-ağırlığı-canlılık durumu-cinsiyet-yoğun bakım yatış durumu ve sayısı-doğum şekli ile hemogram parametrelerinden WBC, lenfosit, platelet, MPV, PLR ve DNI açılarından anlamlı fark bulunamamıştır. Vaka grubunda, kontrol grubuna göre 1. ve 5. dakika APGAR skorları anlamlı daha düşük bulunmuştur (p=0.001, p=0.003). Bakılan parametrelerden NLR değeri vaka grubunda kontrol grubuna göre anlamlı yüksek bulunmuştur. NLR ile yenidoğan kötü doğum sonuçlarıyla olan ilişkisinde ise NLR'deki 1 birimlik artışın düşük APGAR skoru riskini 1,16 kat artırdığını, düşük doğum ağırlığı riskini ise 1,19 kat artırdığını saptadık. Sonuç: Doğum öncesi hastadan alınan hemogram parametrelerinden NLR değerinin vaka grubunda kontrol grubuna göre anlamlı yüksek bulunması, bu değerin plasenta dekolmanını öngörmek için bir belirteç olarak kullanılabileceğini ve kötü doğum sonuçlarıyla ilişkilendirilebileceğini göstermiştir. Bu yöntemin ucuz ve ulaşılabilir olması, ciddi komplikasyonları olan plasenta dekolmanını öngörmede bizlere yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we investigated whether there is a significant difference in the DNI, NLR, and PLR parameters between term pregnant women who presented to our hospital and were diagnosed with placental abruption pathologically, and healthy term pregnant women without abruption. If a significant difference is detected, our aim is to determine the utility of this parameter in predicting placental abruption and its association with adverse birth outcomes. Materials and Methods: Our study retrospectively evaluated the hematologic parameters and neonatal outcomes of 52 patients diagnosed with placental abruption who were followed up in our antenatal clinic and/or presented to our obstetrics emergency department between March 2019 and November 2023, and 52 patients with similar demographic characteristics who underwent spontaneous delivery in our clinic. This study is a retrospective case-control study. Results: In our study, demographic characteristics, gestational age, parity, neonatal 1st and 5th minute APGAR scores, neonatal birth weight, length, vitality status, gender, need for intensive care unit admission, length of stay if admitted, mode of delivery, and laboratory parameters including complete blood count, white blood cell count (WBC), lymphocyte count, platelet count, Delta neutrophil index (DNI), neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), platelet-to-lymphocyte ratio (PLR), and mean platelet volume (MPV) were compared between the group of 52 term pregnant women diagnosed with placental abruption and the control group of 52 term pregnant women without abruption. When these comparisons were analyzed, no significant differences were found between the case and control groups in terms of age, gravidity, parity, gestational age, neonatal birth length-weight-vitality status-gender-need for intensive care unit admission and length of stay, mode of delivery, and laboratory parameters including WBC, lymphocyte count, platelet count, MPV, PLR, and DNI. However, the 1st and 5th minute APGAR scores were significantly lower in the case group compared to the control group (p=0.001, p=0.003). Additionally, the NLR value was found to be significantly higher in the case group compared to the control group. Regarding the relationship between NLR and adverse neonatal outcomes, we found that a 1-unit increase in NLR increased the risk of low APGAR score by 1.16 times and the risk of low birth weight by 1.19 times. Conclusion: The significant elevation of the neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR) value obtained from pre-delivery hemogram parameters in the case group compared to the control group suggests that this parameter could be utilized as a predictor for placental abruption and may be associated with adverse birth outcomes. The affordability and accessibility of this method will assist us in predicting placental abruption, a condition with serious complications.