Mimarlıkta saydamlık düşüncesi
Transparency in architecture
- Tez No: 201397
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN BATIRBAYGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, saydamlık kavramını ve bu kavramın mimarlıktaki kullanım biçimini araştırmayı amaçlamıştır. Saydamlık kavramını sosyal, kültürel, ve fiziksel yönleriyle ele alarak, kavramın günümüze kadar yapılan tüm farklı tanımları incelenerek, saydamlığın günlük yaşamdaki yeri, kullanım amaç ve araçları irdelenmek istenmiştir. Mimarlıkta bu kavramın yansımaları incelenerek, saydamlığın mimarlıkta nasıl ve ne amaçla kullanıldığı ortaya konmaya çalışılmıştır. Tez çerçevesinde; kavramın değişimleri ele alınırken, tek doğru hedeflenmeden tüm bakış açıları değerlendirilmiş ve bunlar günün koşulları, insan gereksinimleri, ulaşılan teknoloji, yapım teknikleri, psikolojik ve sosyal parametreler göz önünde bulundurularak irdelenmiştir. 1. Bölüm ?giriş bölümü? olup, bu bölümde sorun belirlenerek, çalışmanın sınırları ortaya konmuştur. 2. Bölümde saydamlığın farklı tanımları ele alınarak kavram tanıtılmış, ardından bu farklı tanımların farklı sanatlardaki yansımaları gözlemlenmiştir. 3. Bölümde algı üzerinde durularak algısal etmenlerden, saydamlığın nasıl algılandığı ve bu algıyı etkileyen faktörler irdelenmiştir. 4. Bölümde saydamlık kullanımının mimarideki kullanım şekilleri ve bunların nedenleri incelenmiş ve bunlar örneklerle açıklanmıştır. 5. Bölümde tezin önceki bölümleri bağlamında düşünceler ortaya konmuştur. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Saydam, Şeffaf, Saydamlık, Şeffaflık, Transparan, Örgütlenmiş saydamlık, Olgusal saydamlık, Somut saydamlık, İç içe geçme, Eşanlılık
Özet (Çeviri)
This work studies the concept of transparency and exhibits the relations between this concept and architecture. The key words are: transparency, permeability, organized transparency, interpenetration, simultaneity, literal transparency, phenomenal transparency. This work, which studies the concept of transparency together with social, cultural, and physical factors, demonstrates the role transparency plays in human life and its purposes for use and tools by considering all different definitions of the concept up to now. In architecture, a discipline which is oriented towards human, the reflections of this concept and in the forms of and the purposes of transparency is used in architecture are analysed. Within the framework of this thesis, no single truth was aimed at but they are studied in all viewpoints and judged through causes resulting from today?s conditions, human needs technology developed , building techniques , psychological and social parameters while studying the transformation of the concept. Chapter 1 is the introduction and in this chapter the problem is presented and the limits of study is provided Chapter 2 analyses different definitions of transparency and the concept is introduced first and then the roles these differents definitions play in our lives are revealed. Chapter 3 reserachs perception and the factors of perception, how transparency is perceived and the factors that affect this perception. Chapter 4, the ways of the transparency is emplayed in architecture and the reasons underlying them are analysed and examples are provided to explain them. Chapter 5, remarks are made within the context of the previous chapters of the thesis.