Katı atık düzenli depo sahalarından kaynaklanan VOC emisyonlarının dağılımının modellenmesi
The modelling of dispersion of VOC emissions from sanitary landfills
  1. Tez No: 201461
  2. Yazar: SELAMİ DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARSLAN SARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüzde, artan nüfus ve şehirleşme ile birlikte artan katı atık miktarları, katı atıkların düzenli bir şekilde bertaraf edilmesi gereksinimini de gündeme getirmiştir. Bilindiği gibi, günümüzde uygulanan yakma, kompostlaştırma ve düzenli depolama gibi bertaraf yöntemlerinden en çok kullanılanı, şüphesiz düzenli depolamadır. Düzenli depolanan katı atıkların, kaynakta başlayan parçalanma işlemi, depolandıktan sonra sahada da devam eder. Biyolojik parçalanma işlemi sonucunda, depo sahalarında sızıntı suları ve gaz emisyonları oluşmaktadır. Gaz emisyonları arasında, bazı kokulu bileşiklerin de atmosfere atılması söz konusu olmakta; bu kokulu bileşikler, civar bölgelerde koku problemlerine yol açmaktadır. Bu çalışmada, Odayeri Düzenli Depo Sahası'ndan atmosfere atılan kokulu bileşiklerin yakın beldelerdeki atmosferik dispersiyonları, model yaklaşımıyla tahmin edilmiş; depo sahasına en yakın yerleşim yeri olan Göktürk beldesinde konsantrasyon modellemesi yapılmıştır. Model yaklaşımında, kokulu bileşiklerden bazıları (22 VOC ve hidrojen sülfür) çalışılmıştır. Çalışmaya konu olan kokulu bileşikler, literatürde KEK'u bilinenlerden seçilmiştir. Çalışmada öncelikle, uzun vadeli modelleme (UVM) yapılmıştır. UVM'de ISCLT3 kullanılmış olup, model sonuçları, iki spesifik VOC türünün (etil merkaptan ve metil merkaptan), depo sahası içinde ve yakınında koku problemine yol açabileceğini, ancak bu problemin Göktürk'e ulaşmayacağını göstermiştir. UVM sonuçlarına dayanarak, bu iki spesifik türün, belirli meteorolojik şartlar altında Göktürk beldesinde de kokuya neden olabileceği düşünülmüş ve bir kısa vadeli model (KVM) çalışması da yapılmıştır. KVM için MCGP 2.0 kullanılmış olup, sonuçlar, sadece bir VOC türünün (etil merkaptan), belirli meteorolojik şartlar altında, Göktürk beldesinde kokuya neden olabileceğini göstermiştir. Nitekim, bu bölgede, zaman zaman koku problemi olduğu bilinmektedir ki bu da model sonuçlarını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the amounts of solid wastes increasing with increasing population and urbanization have brought about the necessity of disposing them in a sanitary manner. As known to all, sanitary landfilling is certainly the most widely used method for solid waste disposal among other methods like incineration and composting. The biodegradation of solid wastes, which are deposited in this manner, continues in the landfill site after the disposal. As a result of biological decomposition, leachate and gas emissions form. Among the gas emissions, some odorous compounds are released to the atmosphere and these odorous compounds cause odor problem in neighboring areas. In this study, the atmospheric dispersion of odorous compounds released to the atmosphere from Odayeri Sanitary Landfill Site was estimated via a model approach; a concentration modeling was done in Gokturk which is the nearest residential area. Some of the odorous compounds (22 VOC and hydrogen sulfide) were studied in the model. The odorous compounds that are subject to this study were chosen among those whose odor threshold concentrations are known in the literature. In the study, long-term modeling (LTM) was studied. ISCLT3 was used for LTM. The results of the model have shown that two VOC species (ethyl mercaptan and methyl mercaptan) may lead to odor problem near or within the landfill site but not in Gokturk. LTM results lead to the possibility that these two species may cause odor problems in Gokturk under specific meteorological conditions; therefore, a short-term model (STM) was also done. MCGP 2.0 was used in STM and the results showed that, under specific meteorological conditions, one of these species (ethyl mercaptan) causes odor problem in Gokturk. As a matter of fact, the inhabitants of Gokturk complain of odor from time to time, which supports the model results.