Polimerik esaslı dental maddelerin sentez ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of dental materials based on polymers
  1. Tez No: 201468
  2. Yazar: SEVİL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, dental uygulamalarda kullanılmak üzere polimerler sentezlenmiştir. Bu amaçla akrilik esaslı farklı monomer ve çapraz bağlayıcılar olarak HEMA, EGDM, TEGDMA, EDMA kullanılmıştır. Farklı monomer, başlatıcı, çözücü oranlarında hazırlanan monomer çözeltileri, belirlenen polimerizasyon koşullarında polimerleştirilerek öncelikle jel zamanları tayin edilmiştir. Jel zamanları tayin edilen örnekler aynı miktarlarda tekrar hazırlanarak polimerizasyon ortamına konmuş bu kez jel zamanına varmadan ortamdan alınarak metanolun aşırısı içine konmuştur. Böylelikle, monomerlerin çapraz bağlanmaya ulaşmadan lineer polimer zincirleri halindeyken metanol içinde çöktürülmesiyle, kendi monomeri içinde çözünebilir, lineer polimer yapısı, metanolun uçurulması ile toz halinde elde edilebilmiştir. HEMA- TEGDMA, HEMA- EGDM, EDMA- EGDM olarak 3 farklı yapıda sentezlenen polimerlerin uygun UV başlatıcı ve hızlandırıcı ile önce macun haline getirilmiş daha sonra UV altında sertleştirilerek cure zamanları belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Akrilatlar, dental maddeler, diş dolgu malzemeleri, jelleşme zamanı sertleştirme zamanı
Özet (Çeviri)
In this study, polymers were synthesized for using in dental applications. For this goal, HEMA, EGDM, TEGDMA, EDMA were used as difference monomers based on acrylics and crossing agent. Monomer solution were prepared by varying monomer, solvent and initiator concentration and then gelation time were determined. New samples were reprepared in the same concentration, and were taken from polimerization medium before gelation time. Then were placed in excess methanol. Lineer polymer chains in the polimerization medium were precipitated before the formation of crosslinking structure in methanol so that linear polymer structure than can be dissolve own monomers are synthesized as a powder by the evaporate methanol. First polymers, that were synthesized at 3 difference structures as HEMATEGDMA, HEMA- EGDM, EDMA- EGDM were transformed paste with UV initiator and accelerator in UV then cured and determined cure times. Key Words : Acrylates, dental materials, dental filling materials, gelation time, curing time