Farklı protez kaide materyallerine uygulanan yumuşak astar maddelerinin bağlantı dirençlerinin incelenmesi
Investigating bonding of strengt soft denture liners applied to denture base materials
  1. Tez No: 79642
  2. Yazar: HÜLYA DURMUŞ PERDECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL KALIPÇILAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
77 ÖZET Farklı protez kaide materyallerine uygulanan yumuşak astar maddelerinin bağlantı dirençlerinin incelenmesi Çalışmamızda diş hekimliği alanında kullanılan protez kaide materyallerine uygulanan yumuşak astar maddelerinin bağlantısı incelenmiştir. Farklı polimerizasyon şekilleriyle elde edilen kaide maddelerine kimyasal yapıları farklı ısıyla polimerize olan yumuşak astar maddeleri uygulandığında bağlantı dirençlerinin değişip değişmediği araştırılmıştır. Protez kaide materyali olarak dört farklı madde kullanılmıştır. Bunlar konvansiyonel akrilik esaslı Meliodent, enjeksiyon sistemi Ivocap, mikrodalga ile polimerize olan Acron MC ve görünür ışın ile polimerize olan Rebaron LC'dir. Yumuşak astar maddesi olarak ise kimyasal yapıları farklı üç ürün olan akrilik esaslı Vertex, silikon esaslı Molloplast- B ve fluoro- silikon esaslı Flexor seçilmiştir. İki eşit parça arasına 3 mm. yumuşak astar maddesi gelecek şekilde 120 adet çekme deneyi örnekleri hazırlanmıştır. Örnekler çekme deneyine tabi tutulduklarında en iyi sonuçlar konvansiyonel ısı ile polimerize olan akrilik ile akrilik esaslı yumuşak astar maddesinde elde edilmiştir. İkinci aşamada ise kaide materyali olarak tam protezlerde bazı özel durumlarda metal kaide kullanılabileceği düşüncesi ile metal plak ve ızgara şeklinde hazırlanan örneklerin yüzeylerine farklı işlemler yapılarak yumuşak astar maddesi uygulanmıştır. Metal örnekler iskelet bölümlü protezlerde kullanılan Cr- Co alaşımından döktürülmüştür. Örnek şekli standardizasyonunu sağlanması için birinci bölümde kullanılan ile aynı olup ara yüzeye gelen bölüm metal plak ve ızgara şeklinde olacak tarzda 60 örnek hazırlanmış ve çekme deneyine tabi tutulmuşlardır. Metal örnekler öncelikle plak ve ızgara şeklinde olup bunlar da kendi aralarında işlem yapılmamış, kumlanmış ve kumlama yapılıp adeziv uygulanmış şekilde hazırlanmıştır. Sonuçta metal ızgara şeklinde hazırlanan örneklerde kumlama yapılması ile bağlantının arttırılabileceği sonucu ulaşılmıştır.78 Yapılan deneyler sonucunda kaide materyalleri arasında en iyi bağlantının akrilik esaslı kaide maddesi ile akrilik esaslı yumuşak astar maddesi arasında olduğu gözlenmiştir. Bunun yanısıra metal plak ve ızgara ile birlikte hazırlanan örneklerde en iyi sonuç ızgara tarzında ve kumlama yapılan örneklerde izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
79 SUMMARY İnvastigating bonding of strenght soft denture liners applied to denture base materials In our study, the bonding of soft lining materials which are applied to prosthesis base materials used in dentistry has been examined. It has been research whether the strenght bonding has chanced when soft lining materials whose chemical components are polymerized with different heat, are applied to base materials which are obtained by different polymerization types. As prosthesis base material, four different materials have been used. These are: Conventional acrylic base Meliodent, injection system Ivocap, Acron MC polymerized with microwave and Rebaron LC polymerized with visible light. As soft lining material, three products whose chemical components are different has been chosen.These are acrylic based Vertex, silicone based Molloplast- B and fluoro silicone based Flexor. 120 items tension experience smples have been arranged as 3 mm soft lining material to be placed between to equal parts. When the samples were subject to tension experience, the best result was obtained from acrylic which is polymerized with conventional heat and acrylic based soft lining material. In the second stage, with the though that as base material, in some special situations, in whole prosthesis, metal base can be used, soft lining material has been applied by applying different processes on the samples arranged as metal plaque and framework shape. The metal samples have been casted from Cr- Co alloy used in removable partial prosthesis. To provide sample type standartization, 60 samples have been arranged as the part which is same as the one used in the first part and placed to the interface, to be metal plaque and framework shape. The metal samples were fistly in the shape of plaque and framework arranged as not operated, sandblasted, sandblasted and adhesived. As a result, it was understood that in the sample arranged in metal framework shape, by sandblasting the strenght bonding can be incresed.80 As the results of the experiences, it was exemined that the best bonding between the base materials was betwen acrylic based material and arranged with metal plaque and framework was examined in the framework shaped and sandblasted samples.