Üretim sektöründe müşteri ilişkileri yönetimi (customer relationship management)'nin uygulanabilirliği
Applicability of customer relations managments in production sector
  1. Tez No: 201579
  2. Yazar: AÇELYA KÖKSÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüz rekabet ortamında isletmeler ile müsteriler arasında kurulan olumlu iliskiler isletmeler için üstünlük sağlayıcı bir rekabet faktörüdür. Teknolojik yenilikler diğer isletmeler tarafından kolayca taklit edilebilmekte ve teknolojinin rekabet üstünlüğü uzun sürmemektedir. Ancak bir isletmenin uzun vadede kurduğu ve yürüttüğü müsteri iliskilerinin taklit edilmesi oldukça zordur. Bu durumda geleceğin en önemli rekabet aracının Müsteri ?liskileri Yönetimi (CRM) olduğu açıktır. ?sletme ile müsterileri arasındaki iliskileri düzenleyen ve yönlendiren bir süreç olan müsteri iliskileri yönetiminde amaç, eski müsterilerinin sürekliliğini, yeni müsterilerinin kazanılmasını ve müsterilerle iliskilerin gelistirilmesini sağlamaktır. Bu arastırmada Müsteri ?liskileri Yönetimi kavramı ve amacı incelenmistir. Üretim sektöründe müsteri iliskileri yönetimi değerlendirilip; ?stanbul Sanayi Odası üyesi 2004 yılı 500 Büyük Sanayi Kurulusu'na yönelik üretim yapan sanayici kuruluslarımızda yürütülmekte olan Müsteri ?liskileri Yönetimi (CRM) projesi uygulaması, Müsteri ?liskileri Yönetimi (CRM) için yatırım yapmalarındaki amaç ve üst yönetimin Müsteri ?liskileri Yönetimi (CRM)'e bakıs açısı ve kullanılan müsteri iliskileri yönetimi sistemi ölçülmüstür. Arastırmanın son asamasında ise literatür arastırması ve saha arastırmasından elde edilen bulguların derlenmesi ile ortaya çıkan sonuçlar tartısılmaktadır. Bu bölümde arastırma sonuçları Excel programındaki mevcut analiz yöntemleri kullanılarak değerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
The good relation between enterprises and customers is a factor which provides advantage for the enterprises in today?s competitive atmosphere. Technological renewals can be easily copied by other enterprises and technologic competition advantage doesn?t last long far. But long term customer relations are hard to copy by the other enterprises. In this case, it is obviously clear that future?s most important competition tool is Customer Relationship Management (CRM). The purpose of Customer Relationship Management which is a process which arranges and directs relations between enterprises and customers is to provide the continuousness of the old customers and to gain new customers and develop customer relations. In this research, the concept and purpose of Customer Relationship Managements is examined. Subsequently customer relationship management in production sector will be evaluate; Towards Istanbul Industry Chambers members 2004?s 500 Biggest Industry Enterprises production maker enterprises running CRM Project applications. Their target making investments in CRM and top managements looking angle to CRM and the customer relations system they are using is measured. In the research?s final chapter, the results which have been gathered together from literature and field researches have been discussed. In this chapter, research results have been evaluated by using the existing analysis methods which is available in Ms Office.