Pancake modeli ile 3 boyutlu vorteks dinamiği
3-dimentional vortex dynamics with Pancake model
  1. Tez No: 201586
  2. Yazar: AHMET ONUR GAZİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
II. tip süperiletkenlerde ara hal durumunda oluan manyetik vorteksler, 0 K üstünde kritik sıcaklıın altında üçgen örgü olutururlar. Bu vorteks örgüsü artan ortam sıcaklıına balı olarak bozulabilir. Lenz yasası gereince hareket halindeki manyetik vortekslerde oluan indüksiyon akımları, vortekslerin normal bölgelerinde dirence ve dolayısıyla kayıplara (ısınmaya) yol açar. Bu çalımada ince film eklinde bir süperiletken örnekte oluan vorteks örgüsü, 2 boyuttan bir adım daha öne giderek 3 boyutlu olarak ele alınmı dolayısıyla daha gerçekçi bir inceleme yapılmıtır. 3 boyutluluk tabakalı yapı ile simüle edilmi ve tabakalar arası etkilemenin vorteks dinamiine etkisi aratırılmıtır. Uygulanan farklı sıcaklıklarda, hem saf hem de kusurlu (pinli) örneklerdeki vortekslerin birbirleri ile etkileimli hareketlerine sıcaklıın etkisi bilgisayar ortamında canlandırılmıtır. Vorteks örgüsünde sıcaklıa balı faz geçileri gözlenmitir. Çalıma sonucunda vorteks dinamii için kritik sıcaklık tespit edilmitir.
Özet (Çeviri)
In type-II superconductors, magnetic vortices in mixed state, form a triangular lattice. At finite temperatures less than critical temperature motion of vortices creates induced electric field inside their normal regions due to Lenz?s Law, and this causes unwanted losses. In terms of Lenz?s law, the induction currents which occur in the moving magnetic vortices cause the resistive warm ups. In this work, vortex lattice which occurs in superconductor material like thin film, has deal with 3-dimentions beyond the 2-dimentions, therefore the simulations have been more realistic. On the different applied temperatures, thermal effects to vortex dynamics have been investigated both for pure and doped (pinned) samples by computational methods. Temperature-dependent phase transition of vortex dynamics had been observed. As a result of this work, critical temperature has been determined.