Aşırı halofil suşlardan elde edilen archaeazomların ilaç taşınmasında kullanımının araştırılması
Investigation of usage of archaeasomes obtained from extremely halophilic strains in drug delivery
  1. Tez No: 201593
  2. Yazar: SEVİNÇ UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE OGAN, PROF. DR. MERAL BİRBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Lipozomlar, etkin madde tasıyıcısı olarak kullanılarak ilaçların istenmeyen özelliklerini azaltabilme yetenegine sahiptir. Lipozomlar, içlerine hapsedilen etkin maddenin farmakokinetigini degistirirler. Bu çalısmada sıvı Brown besi yerinde üretilen bir asırı halofil Arkebakteri olan Haloarcula 2TK2 susunun polar lipitleri kloroform/metanol çözeltisi ile ekstre edilmistir. Çözücünün buharlastırılmasından sonra lipitler hidrate edilmistir. Lipozomlar (archaeazomlar) ard arda dondurma-çözme islemini takiben 450 nm por büyüklügündeki polikarbonat filtreden geçirilerek boyutlandırılmıstır. Hazırlanan archaeazomların taramalı elektron mikroskobunda görüntüleri alınmıstır. laç adsorpsiyonu ve archaeazomların kontrollü salınım davranısını arastırmak için ise kısmen çözünebilen rifampisin model ilaç olarak seçilmistir. Rifampisin salınımı (pH 7,0; 37 oC) 474 nm'de spektrofotometrik olarak izlenmistir ve ilaç salınım yüzdesi hesaplanmıstır. Arkaeazomların bu ilacın salınımı için uygun bir tasıyıcı oldugu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Liposomes when used as active substance carrier may decrease the unwanted properties of drugs. Liposomes change the pharmacokinetics of active substances trapped in them. Polar lipids of extremely halophilic Archaeon Haloarcula 2TK2 strains grown in liquid Brown medium were extracted by chloroform/methanol solution. After the vaporization of the solvent, lipids were hydrated. Liposomes (archaeasomes) were sized by consecutive freezing and thawing steps, followed by extrusion through 450 nm polycarbonate filters by hand held extruder. The images of the archaeasomes were taken by a scanning electron microscopes (SEM). Rifampicin was chosen as a sparingly soluble drug model for the investigation of drug adsorption and controlled release behaviour of archaeasomes, The release of rifampicin from archaeaosomes (pH 7,0; 37 oC) was determined spectrophotometrically at 474 nm and the percentage of drug release was calculated. It was concluded that archaeasomes were compatible for the controlled release of Rifampicin.