Çeşitli tuz kaynaklarından ayrılmış ve tanımlanmış aşırı halofil suşların proteaz aktivitelerinin belirlenmesi ve elektrik akımı ile kontrolü
Determination of protease activities of isolated and identified extremely halophilic strains from various salt sources and their control with electric current
- Tez No: 201594
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE OGAN, PROF. DR. MERAL BİRBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Tuzda bulunan asırı halofil arkebakteriler tarafından üretilen proteolitik enzimler tuzlanmıs derilerde ciddi hasarlara yol açıp büyük ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Bu çalısmada, Tuz Gölü'nden (7), Tuz Gölü'nün tuzlaları olan Kaldırım Tuzlası'ndan (7), Kayacık Tuzlası'ndan (4) ve Tuzköy Tuz Madeni'nden (6) izole edilmis olan 24 asırı halofil arkebakteri susunun proteaz aktiviteleri saptanmıstır. Tuz Gölü, Kaldırım Tuzlası, Kayacık Tuzlası ve Tuzköy Tuz Madeni suslarının proteaz aktiviteleri sırasıyla 80.0-83.3, 81.1-83.8, 83.3-83.4, 82.0-83.4 Ünite olarak bulunmustur. Salamura sıvılarında tuzda bulanan proteolitik arkebakterilerin derilere verecegi zararı önlemek için 0.5 A dogru elektrik akımının asırı halofil arkebakteriler üzerine antibakteriyel etkisi bu çalısmada 20 dakika süre ile incelenmistir. Tuz Gölü ve Tuzköy Tuz Madeni'nin proteolitik susları sıvı jelatin besiyerinde 0.5 A dogru elektrik akım ile 15 dakikada ölürken Kaldırım ve Kayacık Tuzlaları'nın proteolitik suslarını öldürmek için 10 dakika yeterli olmustur. Ayrıca test suslarının proteaz aktiviteleri üzerine 0.5 A dogru elektrik akımının etkisi 20 dakika süre ile incelenmistir. 0.5 A dogru elektrik akımının test suslarının proteaz aktivitelerinde çok az bir düsüse neden oldugu bulunmustur. Bundan dolayı, deri endüstrisinde kullanılan tuzlu su çözeltilerindeki proteaz üreten susların, tuzlu su çözeltilerine proteaz enzimlerini salgılamadan önce dogru elektik akım ile öldürülmeleri gereklidir.
Özet (Çeviri)
Proteolytic enzymes which are produced by extremely halophilic archaea in salt may cause serious damages on salted hides and may result in significant economic losses in leather industry. Hence, protease activities of 24 proteases producing extremely halophilic archaeal strains isolated from Tuz Lake (7), Kaldırım (7) and Kayacık (4) salterns of Tuz Lake and Tuzköy Salt Mine (6) were determined in this study. The protease activities of Tuz Lake, Kaldırım Saltern, Kayacık Saltern and Tuzköy Salt Mine strains were found as 80.0-83.3, 81.1-83.8, 83.3-83.4, 82.0-83.4 Units, respectively. In this study, antibacterial effect of 0.5 A direct electric current on extremely halophilic archaea was examined for 20 min to prevent proteolytic halobacterial damage, originating from salt used in brine solution on hides. Although proteolytic strains of Tuz Lake and Tuzköy Salt Mine in the liquid gelatin media were killed by 0.5 A direct electric current within 15 min, 10 min direct electric current treatment were enough to kill all proteolytic strains of Kaldırım and Kayacık Salterns. Also, the effect of 0.5A direct electric current on protease activities of the test strains was examined during 20 min treatment. It was found that 0.5A direct electric current caused a slight decrease on protease activities of the test strains. Therefore, it is necessary to kill protease producing strains in brine solution which is used in hide industry with direct electric current before the excretion of their accumulated proteases into the brine solution.