Alcyon-II Co-60 teleterapi ünitesi için ülkemizde yapılmış Wedge filtreler ile çizilen su fantomundaki izodoz eğrilerinin orjinal izodoz eğrileri ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 20162
  2. Yazar: NURAL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFETTİN KUTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Onkoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
36 SONUÇ VE ÖZET Bu çalışmada amaçlanan, ideal bir tedavi sağlamak için doku noksanlığının bulunduğu baş, boyun, meme ve kritik organların riske maruz kaldığı olgularda, Alcyon II Co-60 teleterapi cihazının mevcut olma¬ yan wedgelerinin yerine orijinallerinden dizayn edilerek yaptırılmış wedge filtreleri kullanarak onların izodoz eğrilerinin % D.Doz değerlerinin, w faktörlerinin bulunmasıyla istenen radoyterapi tekniğinin uygulanabilmesidir. Bunun için yaptığımız çalışmaların sonucunda, çizilen izodoz eğrileri ile cihazın orijinal izodoz eğrilerinin karşılaştırılmasıyla bu eğrilerin orijinalleri ile uyum içinde olduğu görüldüğünden klinik uygulamalar sırasında bu wedge filtrelerle cihazın orijinal veya çizilen izodoz eğrileri kullanılabilir(3). Bundan başka wedge filtrelerin alana bağlı olarak wedge faktörleri fazla değişmediğinden o filtre için referans alanda ölçülen tek bir wed- ge faktörü kullanılabilir(20). Bulunan % D.Doz değerleri literatür ile uyum içinde olduğundan gerektiğinde literatürdeki % D.D değerleri kullanılabilir. Ayrıca elde mevcut olan wedge filtrelerin maximum 10Wxl5 cm lik boyuta sahip olması daha büyük alanlarda wedge filtre kullanımını ola-37 naksız kılmaktadır. Kliniğimiz tarafından yaptırılan wedge filtrelerin sonuçlarının literatürle uygunluk göstermesi nedeniyle literatürde verildiği gibi bir matematik tasarımla istenilen açıda ve büyüklükte wedge filtre imali ve onlara ait izodoz eğrilerinin elde edilmesi mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
38 RESULT AND SUMMARY The aim of this study is to match a series of wedge filters of 45° designed from it's originals to Alcyon II Co-60 treatment unit which has been under usage without it's orginal wedge filters, isodose curves, depth dose percentage values and wedge factors were determined in order to give the desired treatment factors and tecknics for the certain tissue defficient volumes such as head and neck, breast and critical organ containing volumes. We have arrived to the following conclusions; a) The isodose curves obtained by our calculations are in full accord with the original isodose curves of the suit. So both izodose curves can be used easily during clinical applications(3). b) As the treatment field related wedge factor variations are not more important, one wedge factor can be used, measured at a reference field for a certain wedge filter(20). c) The measured depth dose percentages are in full accord with the literature so values in the literature can be used. d) The existing wedge filters have the maximum dimension of 10cmxl5 cm, which is factor create problems for bigger fields.39 So we have now, an opportunity to create suitable wedge filters with desirable angles dimensions and isodoses by the help of a mathematical design as given by the literature.