Modeling of plosive to vowel transitions
Patlamalı harflerden sesli harflere geçişin modellenmesi
  1. Tez No: 201699
  2. Yazar: ALİCAN BEKÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBECCEL DEMİREKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez akustik tüp modelinden yararlanılarak patlamalı harflerden ünlü harflere geçisin modellenmesini sunar. Öncelikle patlamalı harf ünlü harf geçislerinin karakteristikleri tanımlanmaya çalısılmıstır. Bu amaçla frikatif harf ünlü harf geçisleri de dahil olmak üzere bir çok geçis spektral ve zaman bazlı özellikler yönünden incelenmistir. Bu çalısmalara ek olarak incelemeleri bogumlama ve algılama yönlerinden kuvvetlendirmek amacıyla X-ray görüntüleri, dudak videoları ve denek kullanılan deneylerden yararlanılmıstır. Bu çalısmaların sonucunda patlamalı ses ünlü ses geçislerinin üstsel ses yolu hareketlerinden olusturuldugu ve algılama mekanizmasının üstsel spektrum degisiklikleriyle yakından ilgisi oldugu gözlemlenmistir. Elde edilen bilgi ve deneyimlerle akustik tüp modellemesine dayalı bir model olusturulmaya çalısılmıstır. Bu nedenle kurulan model tanımlama kısmında gözlemlenen ses yolu parametrelerini içermektedir. Son olarak üç çesit patlamalı harflerden (dudaksıl, disyuvasıl ve damaksıl) ünlü harflere geçisler öne sürülen model kullanılarak sentezlenmistir. Sentezlenen geçislerin formant frekansları dogal geçislerin formant frekanslarıyla karsılastırılmıstır. Ek olarak bu seslerin anlasılabilirlik testleri de yapılmıstır. vii Performans hesaplama testleri modelin performansını tatminkar olarak göstermistir. Anahtar Kelimeler : patlamalı harf, süreksiz sessiz harf, model
Özet (Çeviri)
This thesis presents a study concerning stop consonant to vowel transitions which are modeled making use of acoustic tube model. Characteristics of the stop consonant to vowel transitions are tried to be obtained first. Therefore several transitions including fricative to vowel transitions are examined based on spectral and time related properties. In addition to these studies, x-ray snapshots, lip videos and also experiments including subjects are used to intensify the characterization, from the production and the perception side of views. As results of these studies the plosive to vowel transitions are observed to be uttered by exponential vocal tract movements and the perception mechanism is observed to be highly related with exponential spectral changes. A model, based on the acoustic tube model, is tried to be established using the knowledge and the experience gained during characterization therefore proposed model involves the vocal tract parameters observed in characterization part. Finally, plosive to vowel transitions including three types of plosives (alveolar, labial and velar) are synthesized by the proposed model. The formants of the synthesized sounds are compared with the formants of the natural sounds. v Also the intelligibility tests of these sounds are done. Performance evaluation tests show the proposed model?s performance to be satisfactory. Keywords : plosive, stop consonant, model