Asymmetrasca decedens ve empoasca decipiens homoptera: cicadellidae)'in bazı biyo-ekolojik özelliklerinin incelenmesi
Some bio-ecological observations on asymmetrasca decedens and empoasca decipiens (homoptera: cicadellidae)
- Tez No: 201944
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN BAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışma Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde pamuk, mısır, buğday, şeftali, kayısı, erik, turunçgil ve ayva bitkilerinde sarı yapışkan tuzak örnekleme yöntemi ve yabancı otlarda atrap ile örnekleme yöntemi kullanılarak 2005-2007 yıllarında yürütülmüştür. Bu çalışma sonucunda A. decedens ve E. decipiens 'in Aydın koşullarında kışı ergin dişi olarak geçirdiği belirlenmiştir. Erken ilkbahar aylarında bireylerin tamamen dişi birey olması, büyük olasılıkla bu dişilerin çiftleşmiş olarak kışı geçirdikleri anlamına gelmektedir. Bu nedenle erken ilkbahar konukçuları dişilerin yumurta bırakabileceği ilk konukçular olduğundan önemlidir. Bu çalışmada buğday, erik, şeftali ve kayısı'nın birinci dölün ortaya çıktığı konukçular olduğu söylenebilir. Bu birinci döl bireylerinden oluşan ikinci ve üçüncü döllere ait bireyler yazlık kültür bitkilerinde ortaya çıkmaktadır. Dördüncü döl de kışlık bitkiler ortaya çıkmıştır. Genel anlamda A. decedens ve E. decipiens erken ilkbahardan sonbahara kadar birçok konukçu bitkide beslenmektedir. Popülasyon yoğunluğuna baktığımızda pamuk bitkisinde daha çok ön plana çıkmaktadır. Bu yüzden pamuk bitkisinde erken dönemde ki mücadelenin önem taşıdığı söylenebilir. Ancak erken ilkbaharda ortaya çıkan bu zararlıların geç sonbahara kadar doğada bulunmaları, bir çok konukçu da beslenmeleri ve yüksek üreme gücüne sahip olmaları gibi nedenlerle popülasyonlarmın hızlı bir şekilde yükselebileceği kanaatine varılmıştır. 2007, 48 sayfa Anahtar Sözcükler Asymmetrasca decedens, Empoasca decipiens, konukçular, popülasyon, örnekleme
Özet (Çeviri)
This study was conducted in cotton, maize, and wheat fıelds, and in peach, plum, citrus and quince plantations placed in the Adnan Menderes University Faculty of Agriculture. Cicadellids were sampled by using sticky traps and svveeping net. As a result, it was determined that A. decedens and E. decipiens overwintered in adult female stage in Aydın. So, it is supposed that these female adults have already mated before overwintering. That was the reason that spring hoşt plants were important for the population dcvelopment. The fırst generation has occured on wheat, plum, peach, and apricot. Second and thirth generations have occured on summer crop plants. The last fourth generations occured on citrus and quînce in autmn. in general, A. decedens and E. decipiens were abîe to feed on many kind of plants from early spring to İate fail. They constituted higher popiilations on cotton than the other hosts. So, it was important that cotton fıelds contributed to the İate popiilations. On the other hand, since cicadellids were active from early spring to İate fail and were able to feed on many hosts and additionally having high breeding potential, their populations eould reach to high levels in a short periot. Key words Asymmetrasca decedens, Empoasca decipiens, hosts, population, sampling.