Amik ovasındaki pamuk ekim alanlarında Empoasca decipiens (Paoli) ve Asymmetrasca decedens (Paoli), (Homoptera: Cicadellidae) dağılımlarının ve popülasyon yoğunluklarının araştırılması
Studies on distribution and population density of Empoasca decipiens (Paoli) and Asymmetrasca decedens (Paoli), (Homoptera: Cicadellidae) on cotton in Amik Plain
- Tez No: 301060
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Empoasca decipiens (Paoli) ve Asymmetrasca decedens (Paoli), (Homoptera: Cicadellidae) türleri Amik ovasında pamuk kültür bitkisinin önemli zararlılarındandır. Çalışma 2008-2009 yıllarında Hatay'ın Demirköprü, Kırıkhan, Reyhanlı, Kumlu ve Uydukent bölgelerinde bulunan 50 pamuk tarlasında (her bölgeden 10 tarla) ve her örneklemede her tarladan 25 adet atrap örneği alınarak yürütülmüştür.Çalışmanın birinci yılında bütün bölgelerde yapılan örneklemelerde toplam 3113 adet E. decipiens ve A. decedens türleri yakalanmıştır. Bu türlerin en fazla olduğu bölgeler sırasıyla büyükten küçüğe doğru Demirköprü, Uydukent, Reyhanlı, Kırıkhan, Kumlu şeklinde olmuştur. Pamuk yaprak piresinin popülasyon yoğunluğu aylara göre farklılık göstermiştir. Reyhanlı, Demirköprü, Uydukent ve Kırıkhan'da Temmuz ayında yakalanan yaprak piresi sayısı ağustos ayında yakalanandan fazla olmuştur. Fakat Kumlu da temmuz ve ağustos aylarında yakalanan yaprak piresi sayısı paralellik göstermiştir.Çalışmanın ikinci yılında bütün bölgelerde yapılan örneklemede toplam 9119 adet E. decipiens ve A. decedens türleri yakalanmıştır. Bu türlerin en fazla olduğu bölgeler büyükten küçüğe doğru sırasıyla Kırıkhan, Demirköprü, Reyhanlı, Kumlu, Uydukent şeklinde olmuştur. Pamuk yaprak piresinin popülasyon yoğunluğu aylara göre farklılık göstermiştir. Kumlu, Demirköprü ve Kırıkhan'da temmuz ve ağustos aylarında yakalanan yaprak piresi sayısı eylül ve ekim aylarında az olmuştur. Reyhanlı ve Uydukent'te Temmuz ve Eylül aylarında yakalanan yaprak piresi sayısı ağustos ve ekim aylarında yakalanan zararlı sayısından daha az olmuştur. Ayrıca Kırıkhan, Demirköprü ve Uydukent'teki yaprak pirelerinin popülasyon yoğunluğunun Reyhanlı ve Kumlu'dakinden önemli miktarda fazla olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Empoasca decipiens (Paoli) and Asymmetrasca decedens (Paoli) (Homoptera: Cicadellidae) are among the most significant pests on cotton in Amik Plain. In 2008 and 2009, the studies were carried out in 50 cotton fields located in Kırıkhan, Reyhanlı, Kumlu, Demirköprü and Uydukent districts of Hatay province. From each district 10 different cotton fields and from each cotton field 25 sweep-net samplings were taken for each sampling.During the sampling period of 2008, a total of 3.113 adults of E. decipiens and A. decedens were collected from all the cotton fields sampled. The localities in which the highest numbers of those species sampled were in the following order: Demirköprü, Uydukent, Reyhanlı, Kırıkhan and Kumlu. Population of density differed depending on the sampling month. For example, in Reyhanlı, Demirköprü, Uydukent and Kırıkhan, caught numbers were higher in July than these of August. In Kumlu, however, numbers observed to be parallel for July and August.During the sampling period of 2009, a total of 9.119 adults of E. decipiens and A. decedens were collected from all the cotton fields sampled. The localities in which the highest numbers of those species sampled were in the following order: Kırıkhan, Demirköprü, Reyhanlı, Kumlu and Uydukent. Population of density differed depending on the sampling month. For example, in Kumlu, Demirköprü and Kırıkhan, caught numbers were lower in July and August than in September and October, whereas in Reyhanlı and Uydukent, numbers were lower in July and September and higher in August and October. In general, population density of leafhoppers in Kırıkhan, Demirköprü and Uydukent were significantly higher than those of Reyhanlı and Kumlu.