Kaspofunginin Candida glabrata'nın klinik izolatlarına karşı vorikonazol, flukonazol, itrakonazol ve amfoterisin B ile kombinasyonlarinin time-kill metodu, e-test metodu (iki farklı yöntemle) ve disk difüzyon yöntemleriyle in vitro etkilerinin değerlendirilmesi
The evaluation of in vitro effects by using the method of time-kill, e-test (two different methods) and disk diffusion in dual combination of caspofungin with itraconazole, voriconazole, fluconazole or amphotericin B against clinical isolates of Candida glabrata
- Tez No: 201954
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ KİRAZ, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YAMAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Son yıllarda patojen maya ve küflerin yol açtığı fungal infeksiyonlar, bağışıklığı baskılanmış bireylerde yüksek derecede morbidite ve mortaliteye yol açmaktadır. Bu infeksiyonlar yayılıcı ve yüzeyel infeksiyonları kapsar. En sık etkenler Candida ve Aspergillus türleridir. Kullanılan ilaçların dar spektrumlu oluşu, toksisitesi, tolere edilebilme güçlüğü ve dirençli suşların ortaya çıkması nedeniyle tedavi genellikle zordur. Özellikle tek ilaç tedavisine cevap vermeyen hastalarda ya da dirençli suşların varlığında kombinasyon tedavisi düşünülebilir. Mantarların insan hücresinden farklı olarak hücre duvar yapısı bulunmaktadır. Son yıllarda gündeme gelen ekinokandin grubu antifungaller hücre duvar sentezi üzerine etkilidirler. Bu grupta yer alan kaspofungin, klinik kullanıma yeni giren bir antifungaldir. Polien ve triazol grubu antifungal ilaçlar ise etki mekanizmaları farklı olmakla beraber ergosterol yapı üzerinden ekilidirler. Ekinokandin sınıfındaki antifungallerin duyarlılık testleri için standart bir metod hala geliştirilememiştir ve antifungal kombinasyonları ile ilgili in vitro test yöntemlerine yönelik ayrıntılı çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır. Bu çalışmada, C. glabrata suşlarının in vitro duyarlılığını saptamada kullanılan broth mikrodilüsyon ve E-test yöntemleri arasındaki uyum kaspofungin için %90, amfoterisin B için %86, flukonazol için %92, vorikonazol için %84 ve itrakonazol için %58 olarak bulunmuştur. Ayrıca flukonazol ve itrakonazole dirençli izolatların tümünün kaspofungine duyarlı olduğu görülmüştür. Araştırmamızda kaspofungin'in (CAS); vorikonazol (VORI), flukonazol (FLU), itrakonazol (ITRA) ve amfoterisin B (AmB) ile ikili kombinasyonlarının C. glabrata izolatlarına karşı in vitro aktiviteleri de değerlendirilmiştir . İlaç etkileşimleri E-test (iki farklı yöntemle), disk difüzyon ve time-kill metodları kullanılarak çalışılmıştır. Çalışılan kombinasyonlar içinde CAS+AmB ve CAS+VORI'nin umut verici olduğu görülmüştür. Kullanılan yöntemler içinde E-testin kullanımı kolaydır ve antifungal kombinasyon testleri için kabul edilebilir olduğu düşünülmektedir. Elde ettiğimiz sonuçların antifungal tedavide faydalı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In recent years, fungal infections by reason of pathogenic yeast and molds lead to higher mortality and morbidity in immunsupressed patients. These infections are both superficial and invasive. Mostly seen-ones are species of Candida and Aspergillus. The treatment of them are generally difficult on account of occurrence of resistance agents, difficulty of being tolerability, toxicity, being broad spectrum of drugs used. Combination therapy can be specifically advised in the existence of resistant agents or patients whom one-drug treatment is negative. Currently a class of antifungals known as Echinocandin is effective on the cell wall synthesis. One of these antifungal is Caspofungin, which has been started to use in clinics recently. Antifungal drugs named polien and triazoles are efficient on ergosterol structure though these drugs have different effects. A method has not been developed for the susceptibility test of the antifungals from class of echinocandin and detailed studies are needed for in vitro test methods related to antifungal combination. In this study, broth microdilution and E-test methods are used to determine in vitro susceptibility of Candida glabrata strains. Agreement between two methods is 90% for caspofungin (CAS), %92 for fluconazole FLU), 86% for amphotericin B (AmB), 84% for voriconazole (VORI), 58% itraconazole (ITRA). However, all fluconazole and itraconazole-resistant isolates were inhibited by caspofungin. In this research, dual combinations of caspofungin with vorikonazol, itrakonazol, flukonazol and amphotericin B were evaluated against C. glabrata isolates. Time-kill, E-test and disk diffusion method were used to evaluate drug interactions of combinations CAS+AmB, CAS+VORI, CAS+ITRA, CAS+FLU, CAS+AmB and CAS+VORI are seen efficient within combination studied. The method of E-test is the easest among methods and it is acceptable for the antifungal combination test. We think that results obtained will be beneficial in the antifungal therapy.