Kurumsal kaynak planlama ve Web servisleri ile bir ERP uygulaması
Enterprise resource planning and a sample ERP program using Web services
  1. Tez No: 201955
  2. Yazar: MUSTAFA DÜLGERLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURHAN KARAGÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İletişim Bilimleri, İşletme, Computer Engineering and Computer Science and Control, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ERP sistemler, is sürecindeki tüm adımların belli bir sistematige baglanması, organizasyon içerisindeki is dagılımlarının otomatize edilmesi gibi islevleri yerine getirmesi nedeniyle, çok karmasık sistemler olarak bilinmektedirler. Bu tez ERP sistemlerinin yapısını, bilgiyi isleme yöntemi nedeniyle yapısı belli kurallara baglanmıs ERP sistemlerinin çözümlenmesi için olası yöntemleri ve bunların sonuçlarını incelmektedir. ERP sistemlerin gelistirilmesi ve kapasitelerinin arttırılması için kullanılan yeni teknoloji Web Servisleridir.Bu sistemler web yoluyla erisilebilen, yapılacak islemler için standart yordamlar içeren uygulama fonksiyonlarıdır.Burada ERP sistemleri ile bütünlesik Web Servislerinin kullanımı, ve getirdigi yenilikler tartısılacaktır. Anahtar Sözcükler : ERP, Web Servisleri,XML, SOAP, e-business modellemesi
Özet (Çeviri)
It is well known that ERP systems (Enterprise Resource Planning) rather aim at automating business processes and codifying organisational procedures and routines. This thesis examines the nature, consequences and some possibilities for solving ERP system ?rigidity" and the relative ?organisational freezing? caused by information process and flow coding. In order to give ERP systems a greater capacity of adaptation and innovation, the characteristics of a new technology, Web Services, have been suggested which virtually allow the functions of any compatible application to be extended by using a standard component software accessible through the Web. Key Words : ERP, Web Services, XML, SOAP, e-business modeling