Çeşitli klinik örneklerden izole edilen Candida türlerindeki virülans faktörlerinin araştırılması ve antifungal duyarlılıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of Virulence factors and antifungal susceptibilities of Candida species isolated from various clinical specimens
  1. Tez No: 236351
  2. Yazar: EFGAN DOĞAN GAYYURHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRİYE EKŞİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Şahinbey Araştırma Hastanesi'nin değişik kliniklerinden Mikrobiyoloji laboratuarına gönderilen çeşitli klinik örneklerden izole edilen 200 Candida suşu değerlendirmeye alınarak, virülans faktörleri ve antifungal duyarlılıkları araştırıldı.Candida suşlarının tür düzeyinde tanımlanması için germ tüp testi, mısırunu-Twen 80 besiyerinde mikroskobik görünüm, Candida ID 2 agarda koloni renginin incelenmesi gibi klasik yöntemler ile birlikte API ID 32C (bioMerieux, Fransa) identifikasyon kiti kullanıldı.Candida kökenlerinin proteinaz üretiminin incelenmesi için sığır serum albumin agar, fosfolipaz üretimi için yumurta sarılı agar, esteraz üretimi için Tween 80 agar ve slime üretimi için modifiye tüp aderans yöntemi kullanıldı. Kökenlerin amfoterisin B, flukonazol, vorikonazol ve kaspofungine duyarlılıkları, CLSI (Clinical and Laboratory Standards Institute)'ın M27-A3 dokümanındaki referans buyyon mikrodilüsyon yöntemi kullanılarak araştırıldı ve her bir ilaç için MİK aralıkları, MİK50 ve MİK90 değerleri belirlendi.İzole edilen 200 Candida suşunun 106'sı (%53) C.albicans, 49'u (%24.5) C.parapsilosis, 15'i (%7.5) C.tropicalis, 9'u (%4.5) C.krusei, 8'i (%4) C.kefyr, 4'ü (%2) C.glabrata, 4'ü (%2) C.famata, 3'ü (%1.5) C.lusitaniae, 2'si (%1) C.guilliermondii olarak identifiye edildi.Candida albicans suşlarının %79.2'si, albicans dışı Candida suşlarının %20.2'si proteinaz olumlu, C.albicans suşlarının %95.3'ü, albicans dışı Candida suşlarının %1.1'i fosfolipaz olumlu, C.albicans suşlarının %96.2'si, albicans dışı Candida suşlarının %34'ü esteraz olumlu idi.
Özet (Çeviri)
Two-hundred of Candida strains were isolated from various clinical specimens which were sent to the microbiology laboratory of Gaziantep University, Medical Faculty, Şahinbey Research Hospital from various clinics and their virulence factors and antifungal susceptibilities were evaluated.Candida strains were identified to species level by using germ tube test, microscopic evaluation on cornmeal-Tween 80 agar, determination of colour of colonies on Candida ID 2 agar and API ID 32C (bioMerieux, France) identification kits. For investigation of proteinase production of Candida strains, bovine serum albumine agar, for phospholipase production egg yolk agar, for esterase activity Tween 80 agar and for slime activity modified tube adherence method were used. The susceptibilities of the strains to amphotericin B, fluconazole, voriconazole, and caspofungin were evaluated by using reference broth microdilution method as described on M27-A3 document of CLSI (Clinical and Laboratory Standards Institute). Additionally, MIC ranges, MIC50 and MIC90 values for each drug were determinated.Of the total 200 Candida strains, 106 (53%) were identified as C.albicans, 49 (24.5%) were C.parapsilosis, 15 (7.5%) were C.tropicalis, 9 (4.5%) were C.krusei, 8 (4%) were C.kefyr, 4 (2%) were C.glabrata, 4 (2%) were C.famata, 3 (1.5%) were C.lusitaniae, and 2 (1%) were C.guilliermondii.For proteinase, 79.2% of C.albicans and 20.2% of non-albicans strains, for phospholipase 95.3% of C.albicans and 1.1% of non-albicans strains, for esterase 96.2% of C.albicans and 34% of non-albicans strains were positive.