MPLS omurga tasarımı
MPLS backbone design
  1. Tez No: 201956
  2. Yazar: TANER BAŞULAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RİFAT ÇÖLKESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ağları ve İnternet Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Servis saglayıcıların omurga tasarımlarında bir çok faktörü göz önünde bulundurmak durumundadırlar. Bunlar yüksek performansı saglayacak sekilde tasarlanması, ölçeklenebilir olması ve dayanıklı olmasıdır. Omurganın fiziksel yapısı planlanırken bu üç özelligi saglayacak sekilde tasarlanması MPLS teknolojisi ile çalısacak omurgada yeterli olmaz. MPLS teknolojisi ile çalıstırılacak bir omurgada diger düsünülmesi gereken faktörler mantıksal protokol isleyisidir. MPLS çalısacak omurgada kullanılabilecek dahili yönlendime protokolü OSPF veya IS-IS olabilir. Dahili yönlendirme protokolleri mantıksal IP adresleme bilgisinin omurgadaki bütün yönlendiricilere dagıtılmasından sorumludurlar. Ayrıca BGP omurganın bulundugu otonom sistemin diger otonom sitemlerle haberlesmesi için gereklidir. nternet erisimi için trafik toplama noktaları olarak düsünebilecegimiz genis bant erisim sunucuları omurgada MPLS çalısacak yönlendiricilere baglı olacaklardır. Bu durumda MPLS yönlendiriciler internet trafigi bilgisini BGP protokolü ile ögreneceklerdir. LDP protokolü etiketleme bilgisinin omurgadaki MPLS çalısan yönlendiriciler tarafından ögrenilmesinden sorumludur. LDP hangi agın nerede oldugu bilgisini OSPF'ten ögrenir ve OSPF'ten edindigi bilgiye göre etiketleme görevini yapar. LDP'nin tasarım olarak barındırdıgı bir dezavantajı bir aga erisimi kayboldugunda bir üst yönlendiriciye gönderdigi LABEL RELEASE mesajının teyitini beklemeden bu ag ile eslestirdigi etiketi serbest bırakmasıdır. LABEL RELEASE mesajı bir üst yönlendiriciye ulasmadıgında yönlendirici kendisine gele be söz konusu aga gitmesi gereken paketleri yönlendirmeye devam edecek ve trafik kayıpları olusacaktır. Önerilen çözüme göre bu kayıpların yasanmaması için yogun trafik yükü tasıyan genisbant erisim sunucuların trafigi dinamik degil statik LSP'lerle tasınacaktır ve bu statik tüneller FRR yöntemi ile korunacaktır. Statik tünellerin çekirdekte sonlanacagı yapıda, statik LSP'ler için RSVP, dinamik LSP'ler için LDP kullanılacaktır. Bu sekilde üzerinde yüksek miktarda trafik bulunduran genisbant erisim sunucularının trafigi korunmus olacaktır
Özet (Çeviri)
Service providers must take into account of several factors during design of their backbones. These factors are high performance, scalability and redundancy. During the design of the topology, it is not necessary only considering these factors if the backbone will run MPLS. If an MPLS backbone is being designed, logical protocols proccessing is also important. Interior gateway protocol to be implemented in the backbone can be either OSPF or IS-IS. Interior gateway protocol being used in the backbone is responsible of distributing logical addressing scheme to all routers in the backbone. On the other hand, BGP ?as an exterior gateway protocol- is necessary to communicate with other autonomous systems. Broadband remote access servers, which can be regarded as aggregation of the Internet traffic in the backbone will be connected to MPLS routers. In this case routers will learn Internet routes from BGP protocol. LDP protocols is responsible of distributing labelling information to MPLS routers in the backbone. LDP learns how to reach to IP subnets from OSPF protocol and with this information prepares LDP label bindings for these IP subnets. LDP has critical disadvantage by design. An LDP running router sends LABEL RELEASE message to upstream router if it losts connection to an IP subnet. LABEL RELEASE message does not have an acknowledgement. So the router that sends LABEL RELEASE message to upstream routers, deletes label bindings for this IP subnet without being sure whether upstream router get this message and deleted its label binding. In the solution proposed to this problem in this work, traffic for broadband remote access servers shoulsd be carried with static LSPs, those are protected with Fast Reroute mechanism. Since these static tunnels will be terminated at the core, RSVP will be used for these static LSPs and LDP will be used for dynamic LSPs. Therefore LDP disadvantage will be eliminated with this structure for the high volume traffics of broadband remote access servers.