Benzo[d]tiyazol-2-iltiyo substituentli ftalosiyanin bileşiklerinin sentezi
Synthesis of phthalocyanine compounds substituted with four benzo[d]thiazol-2 ylthio
- Tez No: 201962
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. SALİH AĞIRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalısmada yeni ftalosiyanin bilesiklerinin sentezi amaçlanmıstır. Önce 4- (benzo [d]tiyazol-2-iltiyo) ftalonitril baslangıç maddesi olarak sentezlenmistir. Sonra bu ftalonitril bilesiği metal tuzlarıyla DBU varlığında siklotetramerizasyon ile tetra [(benzo [d]tiyazol-2-iltiyo) ftalosiyaninato] çinko(II), tetra [(benzo [d]tiyazol-2- iltiyo) ftalosiyaninato] magnezyum(II), tetra [(benzo [d]tiyazol-2-iltiyo) ftalosiyaninato] kobalt (II), tetra [(benzo [d]tiyazol-2-iltiyo) ftalosiyaninato] kadmiyum (II) ve tetra [(benzo [d]tiyazol-2-iltiyo) ftalosiyanin elde edildi. Bu yeni bilesiklerin yapıları elemental analiz ve UV, IR, 1H NMR 13C NMR spektrumları ile karakterize edilmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, synthesis of novel phthalocynines compounds has been aimed. First as starting materials 4- [(benzo [d] thiazol -2- ylthio) phthalonitrile] compound was synthesised. Than cyclotetramerization of this phthalonitrile compound in presence of metals salts and DBU give the desired tetra- [(benzo [d] thiazol -2- ylthio) phthalocyninato] zinc (II), tetra- [(benzo [d] thiazol -2- ylthio) phthalocyninato] magnesium (II), tetra- [(benzo [d] thiazol -2- ylthio) phthalocyninato] cobalt (II), tetra(benzo [d] thiazol -2- ylthio) phthalocyninato] cadmium (II) and tetra- [(benzo [d] thiazol -2- ylthio) phthalocynine]. The structure of these new compounds have been characterized by UV, IR, 1H NMR, 13C NMR spectra and elementel analysis.