Yeni amino oksim ligandlarının sentezi, karakterizasyonu ve bazı metallerle komplekslerinin incelenmesi
Synthesis of novel oxime ligands, characterization and investigation of their complexes with some metals
  1. Tez No: 131157
  2. Yazar: MAHMUT ULUSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EŞREF TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Yeni Amino Oksim Ligandlannm Sentezi, Karakterizasyonu Ve Bazı Metallerle Komplekslerinin İncelenmesi Mahmut ULUSOY HARRAN ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ KİMYA ANABİLİM DALI Doç. Dr. Eşref TAŞ Jüri (Danışman) : Jüri Jüri Doç. Dr. Eşref TAŞ Doç. Dr. Hamdi TEMEL Yrd. Doç Dr. Fatih ASLAN Vic-dioksimler, geçiş metalleri ile verdikleri kararlı kompleksler nedeniyle şelat teşkil edici olarak kullanılması büyük önem taşımaktadır. Literatürde bilinen makrosiklik yapıdaki vic-dioksim ligand sayısı oldukça sınırlıdır. Sübstitüe olmayan vic-dioksim kompleksleri suda ve organik çözücüde hiç çözünmediklerinden yapılan araştırmaların önemli bir hedefi de çözünür ürünler elde etmektir.bu bileşiklerin çözünürlükleri; hacimli sübstitüentler, polar gruplar veya makro hetero halkası ilavesiyle artırılabilmektedir. Bu sayede gerek yapı, gerekse reaksiyonların incelenebilmesi de mümkün olabilmektedir(57). 59Birçok dioksimler ve onların geçiş metal kompleksleri incelenmiştir(58). Bu komplekslerin çok kararlılığı ve tek elektron özellikleri, onların hidrojen bağıyla kararlılaştınlmış düzlemsel yapılarıyla ilişkilendirilirler(59). Vic-dioksim ligandlanyla komplekslerinin yüksek kararlılığı geniş ölçüde çeşitli amaçlar için kullanılır. Vic-dioksimler Bı2 Vitaminlerinin biyofonksiyonlanna benzer model bileşikler olarak oldukça fazla ilgi çekmektedir(2,3). Bu çalışmada iki yeni ligand ve onların geçiş metal kompleksleri sentezlendi. Çalışmanın birinci kısmında, yeni bir dioksim, 1,2 dihydroksiimino-l-p-tolil-3-aza- 6-morfolin heptan (L1H2), anti-p-tolilkloroglioksim ve 4-(3- aminopropil)morfolin'nin saf THF'deki reaksiyonuyla hazırlandı. Ni(II), Cu(II) ve Co(II) ile metal-ligand oranı 1:2 olan tek çekirdekli kompleksler hazırlandı. Çalışmanın ikinci kısmında, yeni bir dioksim, 1,2 dihydroksiimino-3-aza-6- morfolin heptan (L2H2), anti-monoklorglioksim ve 4-(3-aminopropil)morfolin'nin saf THF'deki reaksiyonuyla hazırlandı. Ni(II), Cu(II) ve Co(II) ile metal-ligand oranı 1:2 olan tek çekirdekli kompleksler sentezlendi. Ligandların ve komplekslerin yapılan Şekil 3. 19. 'da verilmiştir. Ligand ve komplekslerin yapılarını açıklamada, Elementel Analiz, FT-IR, UV-Vis, 'H-NMR ve 13C-NMR Spektrumu, Magnetik Süsseptibilite, ve Termogravimetrik Analiz (TGA) kullanılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Oksim,, Glioksim, Metal Kompleks. 60
Özet (Çeviri)
SUMMARY Synthesis Of Novel Oxime Ligands, Characterization And Investigation Of Its Complexes With Some Metals Mahmut ULUSOY Harran University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Doç. Dr. Eşref TAŞ Jüri (Danışman) ; Jüri Jüri Doç. Dr. Eşref TAŞ Doç. Dr. Hamdi TEMEL Yrd. Doç Dr. Fatih ASLAN Vic-dioximes have great importance since they are used as chalete because of the stable complexes with transition metals. The number of the vic-dioxime ligands which are known as macrocyclic in literature are very rare. Since vic-dioxime complexes which are not substitue are unsoluble in water and in organic solvents, another aim of these studies is to get soluble products. The solubility of the compounds can be increased by the addition of great size of substituents, polar groups or macro hetero ring. In this way both the structures and their reactions can be investigated(57). 61Numerous dioximes and their transition metal complexes have been investigated(58). The exceptional stability and unique electronic properties of these complexes can be attributed to their planar structure which is stabilized by hyrogen bonding(59). The high stability of the complexes with vfc-dioxime ligands has been used extensively for various purposes. vic-Dioxime also have received considerable attention as model compounds which mimic bio-fiinctions such as the reduction of vitamin Bi2.(2,3). In this work, two new ligands and their transition metal complexes synthesized. In the first part of this work, A novel dioxime, 1,2 dihydroxyimino-1-p- tolyl-3-aza-6-morpholine heptane (L1H2) was synthesized by reaction of anti-p- tolylchloroglyoxime and 4-(3-aminopropyl)morpholine in absolute THF. Mono nuclear complexes with a metal-ligand ratio of 1:2 were prepared with Ni(II), Cu(II) and Co(II) In the second part of this work, A novel dioxime, 1,2 dihydroxyimino-3-aza- 6-morpholine heptane (L2H2) was prepared by reaction of anft'-monochloroglyoxime and 4-(3-aminopropyl)morpholine in absolute THF. Mono nuclear complexes with a metal-ligand ratio of 1:2 were prepared with Ni(II), Cu(II) and Co(II). The structures of ligands and complexes are given in Scheme 3.16. To elucidate the structures of the ligand and complexes, elemental analyses, FT-IR, UV-VIS, 'H-NMR and !3C-NMR spectra, magnetic susceptibility measurements, and thermogravimetric analyses (TGA). KEY WORDS: Oxime, Glyoxime, Metal Complexe. 62