Salisilaldiminlerin Cu(II) komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of Cu(II) complexes of salcylaldimines
  1. Tez No: 202013
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ÖNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EŞREF TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada 2-amino-8-hidroksi kinolin ve salisilaldehit türevleri (5-H, 5-Br, 5-OCH3) temelinde bazı yeni bidentat N-(salisiliden)-2-amino-8-hidroksi kinolin Schiff bazları ve onların Cu(II) kompleksleri sentezlenmiştir. Bileşiklerin yapıları, spektroskopik(IR, UV/Vis), manyetik, elementel analiz ve elektrokimyasal ölçme teknikleri ile incelenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda Cu(II)'nin ligandların tümüyle oluşturduğu kanıtlanmıştır. Cu(II) komplekslerin manyetik momentum değerlerinin Cu(II) (1.12-1.28 B.M) tek spin için beklenen 1.73 B.M. den daha düşük olması katı halde komşu dinükleer Cu(II) atomları arasında antiferromanyetik etkileşmenin söz konusu olduğunu göstermektedir. CuLx komplekslerinin kuvvetli polar çözücülerde 400-500 nm aralığında absorpsiyon pikleri oluşturması çözücü moleküllerinin metalle bağlandığını yani katılma türü solvat bileşiklerin meydana geldiği varsayılabilir. Bu bileşiklerin elektrokimyasal davranışları DMSO'da incelendiğinde pozitifnegatif potansiyel bölgesinde bütün komplekslerde metal merkezli yükseltgenmeindirgenme prosesleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study several new Bis(N-salicylidene)-2-amino-8-hydroxy kinolyn Schiff bases derived on the basis of 2-amino-8-hydroxy kinolyn and salicylaldehydes (5-H, 5-OCH3, 3,5-di-tert-butyl substituted) and their Cu(II) complexes have been prepared. The compounds have been studied by elemental analysis, spectroscopic (IR, UV/Visble), magnetic and electrochemical techniques. It has been found that all ligands formed Cu(II) complexes. The obtained magnetic moments of Cu(II) (1.12-1.28 B.M) of complexes were those expected for spin only moments for these ions indicating that there are antiferromagnetic anteractions between neighboring molecules in solid state. The appearance absorption bands in strong polar CHCl3, EtOH and DMSO solvent at 400-500 nm suggest that the presented complexes are coordinated with solvents afforded adduct complexes. The study of the electrochemical behaviors of these complexes in DMSO revealed that all the complexes exhibit metal centered redox processes in the positive-negative potentials area.